„Mobilioji bioklasė“

2018-02-14

 

Sausio 31 dieną Vilniaus rajono Kalvelių St. Moniuškos gimnazijoje IIG- IVG klasių mokiniai, vadovaujami chemijos vyresniosios mokytojos Kristinos Slavinskos, biologijos vyresniosios mokytojos Marijos Gerasimovič bei šių dalykų kuratorės direktoriaus pavaduotojos ugdymui Anos Barkovskajos, sėkmingai dalyvavo 4 valandų trukusioje gamtamokslinėje chemijos – biologijos pamokoje už klasės ribų. Pamoka organizuota pagal  „Mobiliosios bioklasės“ programą, kurią vykdo Vilniaus universitetas ir UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Gimnazijoje svečiavosi  ir programoje dalyvavo 10 klasės mokiniai iš Mostiškių mokyklos daugiafunkcinio – centro.

 

Pamokos  tikslas - patenkinti smalsių, kritiškų ir viskuo besidominčių mokinių poreikius. Praplėsti mokinių akiratį gamtos mokslų srityse, parodyti praktinius dalykų pritaikymus.

 

„Mobilioji bioklasė“ tai pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindina moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais.

 

Moksleiviai dirbo su tikra mokslininkų įranga, dalyvavo pipetavimo olimpiadoje, geriausieji buvo apdovanoti. Dalyviai susipažino su DNR, tyrė ją moderniais mokslo metodais, atliko eksperimentą, kuriuo metu turėjo nustatyti, ar erkė nebuvo užsikrėtusi encefalitu ir borelijos bakterijomis, sukeliančiomis Laimo ligą. 

 

Moksleiviai turėjo galimybę pabendrauti su grupe jaunų mokslininkų, pristatančių moksleiviams gamtos mokslų įdomybes bei perspektyvas, kurios palengvins mokiniams būsimos profesijos pasirinkimą.

 

„Mobiliosios bioklasės“ atvykimas labai prisidėjo prie moksleivių ugdymo, paskatino domėtis gamtos mokslais, leido patirti atradimų džiaugsmą.

 

Chemijos vyresnioji mokytoja

 

Kristina Slavinska

 

 Tarptautinis projektas „Regiono paveldas. Žolininkystė“

2018-01-05

 

2017 metais Rudaminos F. Ruščico gimnazijos mokiniai dalyvavo tarptautiniame projekte „Regiono paveldas. Žolininkystė“.

 

Lapkričio 15 dieną kartu su svečiais iš Lenkijos Lochovo miesto gimnazistai apsilankė Čekoniškių verbų ir buities seklyčioje. Verbų ir buities seklyčia – tai kultūrinė bei edukacinė institucija, teikianti lankytojams išsamią informaciją apie tradicinius Vilnijos krašto  amatus, liaudies mediciną, žolininkystę. „Vilnietiškosios verbos“ - unikalus etnokultūros reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tai graži ir subtili žmogaus bei gamtos sąsajų išraiška. Svečiai ir Rudaminos gimnazijos mokiniai susipažino su Vilniaus krašto verbų pynimo technika bei naudojamų augalų įvairove (sausučių žiedelių, nudažytų skiedrelių, ežerinių smilgų ir kt.).

 

Seklyčia turi savo etnografinį verbų rišėjų ansamblį „Cicha Nowinka“, kuris lankytojams bei svečiams gyvai demonstruoja verbų rišimo procesą. Mūsų gimnazijos mokiniai ir svečiai iš Lenkijos noriai dalyvavo netradicinėje veikloje. Po verbų rišimo veiklos  projekto dalyviai buvo vaišinami žolelių arbata.

 

Svečiai iš Lenkijos dalyvavo ne tik išvykoje, bet ir biologijos, geografijos, anglų ir lietuvių kalbos pamokose, aktyviai domėjosi Vilniaus krašto mokinių gyvenimu.

 

Biologijos mokytoja K. Voitechovič

 

Netradicinės integruotos pamokos Kėdainiuose

 

2017-11-22/23

 

Lapkričio 22-23 d. Rudaminos F. Ruščico  gimnazijos III ir IV klasių gimnazistai su lenkų kalbos mokytoja H. Strela, biologijos mokytoja K. Voitechovič ir lietuvių kalbos mokytoju A. Prelgausku keliavo į Kėdainius. Šiame puikiame Lietuvos  mieste mokiniai dalyvavo integruotose lenkų ir lietuvių kalbų, istorijos bei biologijos pamokose. Kėdainių senamiestyje gimnazistai gilinosi į daugiakultūrio miesto istoriją, apibendrino ir pagilino žinias apie Renesanso epochos ir reformacijos įtaką Lietuvos švietimo bei kultūros raidai.

 

Mokiniai aplankė Šetenius – Nobelio premijos laureato Č. Milošo kultūros centrą. Įžymiojo kūrėjo gimtinėje Šeteniuose yra pristatytos ekspozicijos, pasakojančios apie Č. Milošo gyvenimą, svarbiausius jo kūrybos etapus. Mokiniai pasivaikščiojo  šalia esančiame parke, grožėjosi Č. Milošo gimtinėje atnaujinta medžio skulptūrų ekspozicija. Išlikusiame dvaro parke stovintis informacinis stendas „Parkas“ pasakoja apie Č. Milošo santykį su gamta, jau vaikystėje poeto pajaustą susižavėjimą paukščiais ir medžiais.

 

 Šeteniuose mokiniai  pristatė biologijos projektui paruoštą medžiagą apie saugomas Lietuvos floros ir faunos rūšis. Netradicinių integruotų pamokų metu mokiniai pildė užduočių sąsiuvinius, kuriuose buvo pateikti klausimai, reikalaujantys istorijos, literatūros, biologijos žinių.

 

Netradicinės pamokos leidžia geriau įtvirtinti mokomąją medžiagą, o patirti kelionėse įspūdžiai ilgam išlieka atmintyje.

 

Biologijos mokytoja K. Voitechovič

 

Įspūdžiai iš tarptautinio konkurso „Young People In European Forests“ Vengrijoje

2017-10-04

 

Rugsėjo 27-30d. nacionalinį „Young People In European Forests“ (liet. Jaunimas Europos Miškuose) etapą laimėję Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės JMB „Lūšiukai“ nariai Monika Viduto (IVG), Rugilė Andrejevskytė (IVG), Dariuš Savel (IIIG)  su vadove Jūrate Taučiuviene ir tarptautinio konkurso komisijos nariais Anžela Graževič-Kulik bei Mindaugu Maksvyčiu vyko į Vengriją, kur vyko konkurso finalai. Ten mokiniai buvo išskirstyti į komandas, sudarytas iš trijų skirtingų šalių atstovų  (manoje buvo mokiniai iš Lietuvos, Čekijos ir Vengrijos).

 

Pirmos dienos vakaras buvo skirtas susipažinimui su pačia šalimi, todėl organizatoriai sugalvojo protmūšį, vienos smagesnių rungčių – pasakyti keletą žodžių vengriškai, iš duotų patiekalų nuotraukų nuspręsti, kurie yra tradiciniai. Antroji diena buvo labai įtempta. Po pusryčių važiavome į mišką, kur vyko praktinių žinių patikrinimas: matavome medžio aukštį bei miško teritoriją, ieškojome paslėptų miško gyventojų. Tai buvo labai įdomios užduotys, tam, kad jas atliktume, tikrai reikėjo „pasukti“ smegenis. Po jų turėjome atlikti testą apie Europos miškus. Aišku, baigę buvome šiek tiek pavargę, bet tai nesutrukdė bendrauti ir bendradarbiauti grupėse. Visos komandos turėjo padaryti pristatymą – skaidres ir, žinoma, jas pristatyti. Šių metų tema – „Miško gaisrų panašumai ir skirtumai komandų narių šalyse“. Lietuvoje miškų gaisringumas nėra didelis, bet tokiose šalyse kaip Čekija, Portugalija, Vengrija bei Ukraina kasmet sudega daug miškų ploto. Šios dienos vakare nacionalinės komandos pristatė savo šalis. Mes pasakojome apie Lietuvos įdomybes ir Vilnių, o kitos šalys net pavaišino jų tradiciniais skanėstais! Šios linksmybės buvo kupinos pozityvumo ir energijos bei suteikė galimybę susipažinti su kitų šalių kultūromis. Trečią dieną laukė labai atsakinga užduotis – temos pristatymai. Net po pirmo pristatymo tapo aišku, kad visos komandos yra nusiteikusios labai rimtai ir nori laimėti. Pirmą vietą laimėjo Ukrainos, Vokietijos ir Estijos atstovai, kurie buvo apdovanoti prizais bei diplomu. Deja, bet šiais metais Lietuvos komandai nepavyko laimėti, bet, manyčiau, kad visa delegacija tikrai gerai praleido laiką bei patobulino savo gebėjimus komunikuoti anglų kalba.

 

Po pietų, atslūgus įtampai, galėjome pasimėgauti pačia Vengrija ir jos didybe. Važiavome į spindinčius „Esterhazy“ rūmus, kur viskas spinduliavo baroko epochos auksu bei prašmatnumu.  Sužinojome, kad rūmuose lankėsi Marija Terezė, kurios garbei pirmą kartą buvo paleisti fejerverkai. Didžiausią nuostabą sukėlė 360 laipsnių per projektorius matomas rūmų vaizdas.  Net atsisukę atgal galėjome stebėti, kas vyksta kitame gale. Žiūrint apima jausmas, lyg pats eitum rūmų keliukais ar sėdėtum teatro salėje. Penktadienį vainikavo tradiciniai vengrų šokiai, kuriuos šokti bandėme ir mes! Buvo labai smagu, todėl paskutinis vakaras neprailgo ir buvo gaila palikti tokią šiltą šalį bei naujus draugus.

 

Norėčiau padėkoti Aplinkos Ministerijai, kuri suteikia tokią nuostabią galimybę moksleiviams pagilinti savo žinias apie gamtą, miškus bei leidžia susirasti naujų draugų, praplėsti savo akiratį. Kitais metais šis renginys vyks Lietuvoje, todėl linkiu organizatoriams daug kūrybingumo ir kantrybės ruošiantis.

 

 

 

Rugilė Andrejevskytė

 

Vilniaus r. Marijampolio M. Lukšienės gimnazija, IVG kl., JMB „Lūšiukai“

 

būrelio vadovė, biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė.

 

Marijampolio M. Lukšienės gimnazijos jaunųjų miško bičiulių „Lūšiukai“ poilsis prie jūros

2017-09-11

 

Dauguma žmonių sako, kad po gerų savaitės trukmės atostogų reikia dar savaitės, kad pailsėtume, todėl džiaugiuosi, kad prieš akis dar visa vasara, nes 7 dienos, praleistos stovykloje „Mūsų žalioji vasara“, buvo nenusakomai nuostabios! Žinoma, pirmą dieną buvo labai nedrąsu. Tik atvažiavę į Girulių stovyklavietę turėjome praeiti patikrinimą, kad gautume vizas. Po trumpos apklausos jau stovėjome išdažytais veidais ir galėjome vadintis nebe stovyklos svečiais, bet pilnateisiais jos dalyviais.  Vakare smagiai praleidome laiką: vyko būrių prisistatymai ir susitikimas su girininku Raimundu Ereminu, kuris papasakojo, kokių netikėtumų galima tikėtis miške ir kaip svarbu juos saugoti. Antra diena buvo pilna staigmenų. Nuėję prie jūros, žaidėme žaidimą, kuris leido daugiau sužinoti apie miško ekosistemą, o talentų vakaro metu nesitikėjau pamatyti tiek nuostabių pasirodymų: magija, šokiai, dainos ir net juokeliai! Visgi man labiausiai patiko ekskursija į juodąją tvirtovę, kur galėjome apžiūrėti karo amuniciją bei eidami tamsiu koridoriumi pajausti, kas nutinka, kai ant žemės krenta bombos. Trečią dieną aplankėme Palangos botanikos sodą ir Gintaro muziejų, kuriame apžiūrėjome ne tik gintaro, bet ir Tiškevičių šeimos paveldo ekspoziciją, o kitą dieną, tiksliau, Joninių naktį, mūsų laukė kvapą gniaužiantis naktinis žygis! Būriams teko atlikti užduotis tam, kad atgautume pašto dėžutę ir toliau galėtume siųsti laiškus vieni kitiems. Pirma užduotis pareikalavo atsargumo ir fizinės jėgos, nes teko iškelti kuprinę su bomba, antroji pasirodė sunkesnė, nes reikėjo surasti prarastus daiktus, trečioji – atrišti miške paliktą merginą, o paskutinioji mūsų būriui buvo pati lengviausia – turint 3l ir 5l butelius palikti viename iš butelių 4l vandens, kurį teko semti iš jūros. Viso žygio metu mūsų būrys dainavo dainas, todėl buvo labai smagu! Po tokios varginančios nakties penktoji diena pasirodė lyg rožėm klota, nes sukome smegenis protmūšyje, kurio nugalėtojai gavo pilną maišą saldainių! Žinoma, pasidalinome jais su visais stovyklautojais. Šį vakarą karūnavo diskoteka, po kurios visai nebeliko jėgų. Sunkiausia buvo šeštoji diena, kadangi ėmėme suprasti, kad laikas atsisveikinti, todėl visą dieną praleidome kartu ir atsakingai ruošėmės būrių atsisveikinimo pasirodymams. Kiekvienas būrys sekė pasaką (pasakojom apie princesę, kuri ieškojo princo ir mėgo šokti), o vakare vėl susitikome diskotekoje. Visą savaitę klausėmės paskaitų apie vilkus, gamtos fotografavimą, bet norėčiau išskirti lektorės Zigmantės Petrauskienės paskaitą  „Viešasis kalbėjimas“, kurios medžiagą būtinai pritaikysiu ateityje. Paskutiniąją dieną liejosi atsisveikinimo ašaros, stovėjome ilgai apsikabinę, nes buvo gaila, norėjosi dar bent valandėlę pabūti kartu. Nuoširdų „AČIŪ“ norėčiau tarti stovyklos vadovams, kurie palaikė gerą nuotaiką, stovyklautojams, kuriuos galėčiau pavadinti draugais, už padrąsinimus, nuoširdų juoką bei pozityvumą. Iki kitų metų!

 

Rugilė Andrejevskytė, I būrys, 17 metų

 

Vilnaus raj., Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija

 

JMBB „Lūšiukai“

 

Ginti Žemę

 

               2016-06-09

Kovo mėnesį Rukainių gimnazijoje įsibėgėjo ekologinis projektas "Ginti Žemę". Šios veiklos iniciatorė ir koordinatorė buvo biologijos mokytoja Alicija Karpovič. Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo visa mokyklos bendruomenė. Vykdant šią veiklą, vadovaujamasi poreikiu skatinti mokinius veikti, siekti apsaugoti aplinką, plėsti mokinių žinias ir supratimą apie gamtą. Be to, projektinė veikla buvo svarbi savo integralumu ir vertinga vaikų bendros veiklos galimybių gausa.

 

               Projekto gaires išdėstėme stende. Parengėme piešinių parodą, kuri buvo skirta aplinkosaugos ir gamtos problemoms. 5 ir IG klasių mokiniai dalyvavo edukacinėje Saugomų teritorijų veikloje Nacionaliniame lankytojų centre, Vilniuje. Jauniausi projekto dalyviai paruošė renginį, skirtą Žemės gynybai. Penktokai įrodė, kad aplinkos apsaugos problemos jiems yra gerai žinomos. Jie akcentavo šiukšlių rūšiavimo problemą. Dainomis ir eilėraščiais jauni gamtos mylėtojai atskleidė supančio pasaulio grožį, skatino saugoti aplinką.  Renginio pabaigoje jaunieji eko žmogeliukai paragino savo kolegas  gerbti ir mylėti gamtą, Žemę. Visi projekto dalyviai aktyviai dalyvavo akcijoje DAROM. Vyresni mokiniai išleido specialų laikraščio leidinį ,,Mokyklos akis", kuriame pateikė informaciją apie projektą, jo akcijas, aktualijas ir panašią veiklą.

 

               Padėka už projekto realizavimą - kelionė į Augustavą, kurią finansavo Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje. Aplankėme Vygrių muziejų, kur sužinojome apie saugomas gyvūnų rūšis. Keliaudami per Vygrių nacionalinį parką ir Augustavo girią vingiuojančia siauruko trasa, susipažinome su vietine flora ir fauna. Trasa miško masyve nutiesta dar Pirmojo pasaulinio karo metais medienai gabenti. Pagrindinis išvykos akcentas - kruizinė kelionė nuostabiais Augustavo ežerais ir kanalais. Plaukdami susipažinome su kanalo hidrotechnine architektūra ir istorija. Aplankėme Studzieničnos Dievo Motinos sanktuariumą, kuriame 1999 metais apsilankė popiežius Jonas Paulius II. Čia  nusiprausėme stebuklingu šaltinio vandeniu. Aplankėme Augustavo miestelio baziliką, centrinę aikštę bei paminklą miestelio įkūrėjui – Lenkijos ir Lietuvos karaliui Žygimantui Augustui. Grįžome namo pilni įspūdžių, kurie, tikimės, išliks ilgą laiką.

 

               Dėkojame Lenkijos ambasadai Vilniuje už finansinę paramą ir visiems tiems, kurie prisidėjo prie projekto  ,,Ginti Žemę " įgyvendinimo.

 

Biologijos mokytoja Alicija Karpovič

 

ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais

 

Mokymai, seminarai yra viena iš stipriausių motyvacinių priemonių

 

2017-02-03

ENGAGE projekto tikslas - ateities kartos įtraukimas į mokslinių problemų sprendimą keičiant gamtos mokslų mokymą.

Sausio 27 d. Lietuvos edukologijos universiteto Gamtos, matematikos ir technologijų fakultete vyko seminaras  ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais, skirtas Lietuvos mokytojams, kurie dėsto gamtos mokslus.

Seminarą pradėjo ENGAGE projekto darbo grupės vadovas. Jis džiaugėsi, kad projektas sulaukė susidomėjimo tarp mokytojų, linkėjo seminaro metu turiningai praleisti laiką.

Pranešimus skaitė LEU dėstytojos bei biologijos mokytojos iš Radviliškio, Vilniaus miesto bei Vilniaus rajono:

LEU  doc. dr. Ingos Kepalienės pranešimas „Dilemos mūsų gyvenime“ buvo skirtas tokioms dilemoms mūsų gyvenime kaip: kokią kosmetiką naudoti?  ar LED lemputės yra saugios? per kiek laiko suyra sauskelnės? ar polietileninių maišelių naudojimas kenkia gamtai?

LEU prof. dr. Palmiros Pečiuliauskienės  „Projektinė pamoka Ugniagesys 2.0“ buvo skirta e – tekstilės panaudojimui. Yra žinoma, kad e – tekstilės rūbai gali išsaugoti gyvybę ekstremaliomis sąlygomis.

Radviliškio jaunimo mokyklos mokytoja Silva Morkūnienė savo pranešime „ENGAGE – iššūkis ar realybė?“ papasakojo, kaip jos mokiniai įsitraukė į ENGAGE projektą.

Vilniaus S. Daukanto progimnazijos mokytoja Lina Deninienė per pranešimą „Mokinių sudominimas gamtos mokslais“ parodė nufilmuotą medžiagą, kaip mokiniai padedami mokytojos bando patys vesti projektines pamokas.

Šio seminaro metu aš taip pat galėjau pasidalyti gerąja patirtimi, skaičiau pranešimą „ENGAGE projektinės pamokos “Išnaikinti uodus “ įgyvendinimas 8 klasėje“. Pamoka buvo skirta dilemos sprendimui: ar mes galime išnaikinti uodus? ar etiška žmogui sąmoningai išnaikinti visą rūšį?

Seminaro metu galėjome pabendrauti tarpusavyje, pasisemti idėjų, pasidalinti patirtimi.

https://www.engagingscience.eu/lt/2017/01/18/seminaras-leu-2017-m-sausio-27-d/

Vilniaus r. Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazija

Biologijos vyresn. mokytoja Edita Karpovič

 

Nemėžio gimnazijos jaunimo viešnagė Briuselyje: nauji įspūdžiai ir naudinga patirtis

2016-12-09

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos jaunimas, projekto „Gyvenu laisvai“, komandos „Vilnija“ dalyviai, lydimi mokytojų Anos Mackel ir Anos Pavilovič-Jančis, kartu su Trakų r. Rūdiškių gimnazijos projekto „Gyvenu laisvai“ komandos „Trakas“ dalyviais lapkričio 27-gruodžio 2 dienomis lankėsi 3 Europos sostinėse.

Nemėžio ir Rūdiškių jaunimas (iš viso 36 jaunuoliai) paragintas VšĮ „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro” dalyvavo Europos Parlamento Biuro Lietuvoje organizuojamame konkurse „Euroscola“, kuriame laimėjo kelionę į Briuselį.

„Ši kelionė kažkas tobulo. Tai mano pirmoji kelionė į tolimesnį užsienį, anksčiau teko lankytis tik Lenkijoje ir Latvijoje, todėl man net trūksta žodžių įspūdžiams nupasakoti, – įspūdžiais dalijasi Justina. – Europos Parlamente bendravome su parlamentarais. Daugiau sužinojome apie šią instituciją, jos narius, veiklą, gavome motyvacijos dirbti Lietuvai, stengtis dėl jos.“

Pirmąją dieną, po ilgos kelionės per Lenkiją, pasiekėme Lenkijos miestelį prie Vokietijos Žepin, kuriame apsistojome nakvynei. Kitą dieną iškeliavome link Vokietijos sostinės Berlino, kuriame apžiūrėjome Berlyno sienos fragmentus, Brandenburgo vartus, pasivaikščiojome UnterdenLinden gatve, buvome prie Reigstago, Potsdamo aikštėje, kaizerio Vilhelmo atminimo bažnyčioje, apsilankėme keliose kalėdinėse mugėse.

Vakarop pasiekėme nakvynės vietą pasienyje su Belgija, o sekančią dieną po pietų jau buvome Briuselyje. Iš karto apsistojome prie Atomiumo, kuris savo didumu ir projekto idėja nustebino ne vieną mokinį. Vakare taip pat aplankėme Didžiąją aikštę su gildijų namais, Berniuko skulptūrą ir Katedrą.

Lapkričio 30 dieną buvome pakviesti į interaktyvų informacijos centrą - Parlamentariumą. „Tai itin naujoviškas informacijos centras, puiki vieta pasiruošti istorijos egzaminui. Čia labai daug informacijos apie Europos Sąjungos istoriją, jos žinomus žmones... Norėtųsi dar kartą čia sugrįžti ir viską ramiai patyrinėti, – įspūdžiais dalijosi mokinė Justina. – Pagal informacijos pateikimą Parlamentariumas man pasirodė panašus į Valstybės pažinimo centrą, kuris randasi Vilniuje.“

O štai kita mokinė Iveta pastebėjo, kad šiame centre galima ne tik daug sužinoti apie Europos Parlamento darbą, virtualiai susipažinti su kiekvienu jo nariu, bet ir pasidairyti po ES šalis, prisiminti jų istoriją. Čia, pavyzdžiui, iškabintos nuotraukos, įprasminančios istorinį Baltijos kelią, Sausio 13-osios įvykius.

Tą pačią dieną jaunuoliai lankėsi Europos Parlamento būstinėje Briuselyje, kur susipažino su jo veikla, stebėjo EP posėdį, kuriame buvo svarstomi 2017 m. ES biudžeto klausimai. Daugeliui mokinių buvo nauja ir netikėta, kad Europos Parlamento nariai iš Lietuvos sprendžia ne tik mūsų valstybės, bet bendras visos Europos Sąjungos problemas. Po šio vizito jaunuoliai gerai įsidėmėjo, kad nuo šalies dydžio priklauso, kiek vietų ji turi Europos Parlamente, kad tarp 751 Europos Parlamento narių daugiausiai atstovų turi Vokietija – 96, o Lietuvai tenka 11 narių ir kas jie tokie.

Apsilankymas Europos Parlamente ne tik pagilino mūsų visų žinias apie EP, bet ir sustiprino mokinių jausmą mylėti ir gerbti savo šalį bei dirbti ir stengtis dėl jos.

Sekančią dieną pasiekėme Amsterdamą, kuris pasitiko mus šiltu oru ir kanalais, kuriais plaukėme laivu, stebėdami Amsterdamo gatvių gyvenimą, istorinius ir naujus pastatus. Lankėmės Madam Tiusso muziejuje, buvome Damo aikštėje. Iš Amsterdamo pasukome namų link. Paskutinę kelionės naktį praleidome Lenkijos Žepino miestelyje. Ryte saulei išaušus keliavome namo, grožėdamiesi Lenkijos vaizdais, žaidžiant klausimų-atsakymų žaidimą apie kelionę bei dalindamiesi įspūdžiais ir prisiminimais apie aplankytas šalis.

Anot Justinos, tokios kelionės įkvepia nesėdėti užsidarius, tačiau, antra vertus, jos padeda suprasti ir patvirtina seną posakį: „visur gerai, bet namuose geriausia.“ „Per tas šešias dienas, labai pasiilgau Lietuvos,“ – prisipažįsta gimnazistė. Panašiai mano ir Iveta: „Pažinti pasaulį, kitas šalis yra labai svarbu, bet grįžtant į Lietuvą pajutau, kaip gera čia grįžti, kokia man brangi ši šalis“.

Esame ypač dėkingi už pagalbą organizuojant kelionę VšĮ „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centrui“, kelionės finansavimą Europos Parlamento Informacijos biurui bei Nemėžio gimnazijos direkcijai už jaunimo iniciatyvų skatinimą.

Tariame ačiū draugams iš Trakų r. Rūdiškių gimnazijos už smagiai praleistą laiką kartu kelionės metu. Mums ir mūsų draugams ši kelionė buvo labai įsimintina. Džiaugiamės, kad projekto „Gyvenu laisvai“ bei šios kelionės dėka mūsų jaunimo gyvenimas tapo įdomesnis ir turtingesnis. Pastebėjome, kad tai juos paragino mylėti ir gerbti savo kraštą, kultūrą ir tradicijas bei stengtis ir dirbti vardan visų Lietuvos piliečių gerovės.

Ana Pavilovič-Jančis

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos

specialioji pedagogė metodininkė,

biologijos vyresn. mokytoja

Mobilioji bioklasė  Rudaminos F. Ruščico gimnazijoje

2016-11-24

 Lapkričio 16 dieną Vilniaus rajono Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijoje lankėsi mobili laboratorija „Mobilioji bioklasė“ su moderniausia mokslo įranga. Renginio tikslas – stiprinti mokinių susidomėjimą gamtos mokslais. Edukacinė programa buvo skirta I-IVG klasių mokiniams.

„Mobilioji bioklasė“ – tai moderni laboratorija, kuri pristatė ir supažindino su biomokslų laimėjimais. Projektą įgyvendino Vilniaus universitetas kartu su bendrove „Thermo Fisher Scientific“. „Thermo Fisher Scientific“ – didžiausia pasaulyje įmonė, teikianti produktus ir paslaugas mokslui – padėjo parengti projekto programą, skyrė modernią, tyrimų įrangą, reagentus.

„Mobiliosios bioklasės“ programos pagrindą sudaro eksperimentai su DNR, jų metu naudojami polimerazinės grandininės reakcijos (PGR), elektroforezės ir kiti molekuliniai tyrimo metodai.  Moksleiviai įsijautė į mokslininkų vaidmenis – išmoko ir dirbo su tokiais prietaisais ir priemonėmis, kurios yra šiuolaikinėse biomokslų laboratorijose.

Nuoširdžiai dėkojame Vilniaus universiteto studentams už įdomius užsiėmimus ir tikimės, kad jie dar ne kartą apsilankys mūsų gimnazijoje!

Kristina Voitechovič, biologijos mokytoja metodininkė

Pirma vieta sveikatos žinių protmūšyje „PROTONAUTAI“ !

2016-11-24

Lapkričio 15-16 dienomis Rudaminos F. Ruščico gimnazijos mokiniai dalyvavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuotame žinių ir mąstymo protmūšyje  „Protonautai“. Šio renginio tikslas - atkreipti jaunimo dėmesį į sveikos gyvensenos reikšmę, paskatinti juos rūpintis savo sveikata. Į renginį susirinko virš 50 komandų iš įvairių Vilniaus miesto ir rajono mokyklų.  Protmūšyje puikiai pasirodė I-IVG klasių mokiniai Eva Buravliova, Karolina Petrusevič, Joana Stacevič, Norbert  Liatkovski, Robert  Belenis ir Zbignev Suzanovič. Jų komanda „Ad astra“, po penkių protmūšio turų, laimėjo 1-ają vietą.  Nugalėtojai buvo apdovanoti kvietimais į „Vichy“ vandens parką, į „Keistuolių teatro“ spektaklį bei leidyklos „Šviesa“ stalo žaidimu. Džiaugiamės mūsų gimnazijos mokinių pasiekimais!

Kristina Voitechovič, biologijos mokytoja metodininkė

Euroscolos atgarsiai

2016-11-09

 

Nauji mokslo metai atneša naujus iššūkius, svajones bei suteikia įkvėpimo jų siekti. Prieš penkis metus Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos moksleiviai pirmą kartą iškovojo pergalę Europos Parlamento Biuro Lietuvoje organizuojamame konkurse „Euroscola“. Kelionės į EP Strasbūre metu mokiniai apkeliavo dar keturias Vakarų Europos valstybes. Šiais metais pavyko pakartoti pergalę, spalio 26- lapkričio 2 dienomis, 24 mokinių bei 2 mokytojai (gimnazijos direktorius Tadeuš Grygorovič ir biologijos mokytoja Regina Komar) apkeliavo net šešias valstybes.

Pirmąją dieną, po ilgos kelionės per Lenkiją, pasiekėme Čekijos sostinę Prahą. Apsigyvenome senamiestyje ir iškart nuėjome į ekskursiją po naktinę Prahą. Senamiesčio vaizdais gerėjomės ir sekantį rytą, o vakare jau pasiekėme vieną gražiausių ir turtingiausių Europos miestų – Strasbūrą.

Trečiąją kelionės dieną praleidome Europos Parlamente, kur europarlamentarai kas mėnesį renkasi į plenarines sesijas per kurias balsuoja dėl įvairių projektų bei raportų. Šį kartą parlamentarų vietas užėmė mokiniai iš 22 ES valstybių.

Per pirmąjį susitikimą mokiniai turėjo trumpai pristatyti savo komandą bei valstybę. Mūsų gimnazijai atstovavo G4b klasės mokinė Marlena Butkievič. Vėliau mokiniai privalėjo susiskirstyti į komitetus, kuriuose aptarinėjo svarbius ES darbotvarkės klausimus bei ruošėsi pristatymui ir balsavimams plenarinių posėdžių salėje. Organizatoriai vertino mokinių pasiruošimą diskusijoms bei išskyrė lyderius, tarp kurių atsidūrė G2a klasės mokinė Katažyna Jankovska.

Tuo tarpu mokytojai sprendė žinių apie ES testą. Didžiuojamės, kad suskaičiavus rezultatus, laimėjo grupė, kurioje aktyviai dalyvavo mūsų gimnazijos direktorius Tadeuš Grygorovič. Turime pripažinti, kad diena buvo nelengva. Vakare jautėmės pavargę, tačiau laimingi bei pasiruošę tęsti kelionę.

Kitą dieną pasiekėme gyvenimo skuboje bei įvairovėje paskendusį Paryžių. Laiptais pakilome į Monmartrę kalną, kur grožėjomės Paryžiaus vaizdais bei Sacre Coeur bazilika. Ekskursijos Paryžiuje metu taip pat aplankėme Notre Dame katedrą, Eliziejaus laukus, Triumfo Arką, Bastilijos aikštę, Operą, kvepalų muziejų, o vakare pakilome į Eifelio bokštą.

Kitą rytą šilti saulės spinduliai mus pasitiko Briuselyje, kur pasivaikščiojimo po miesto centrą metu ragavome belgiškus delikatesus. Po pietų pasiekėme Europos jaunimo Meką – Amsterdamą. Dėl laiko stokos pasirinkome ekskursiją laivu puošnaus Amsterdamo kanalais ir vakarop pajudėjome link Berlyno.

Vokietijos sostinė pasitiko mus darganotais orais. Be ekskursijos po miesto centrą, aplankėme ir Berlyno Zoologijos sodą bei Vokietijos Parlamentą. Vakare pajudėjome link namų, o naktį praleidome Lenkijos Žepino miestelyje.

Esame ypač dėkingi LR Seimo nariai Ritai Tamašunienei už palaikymą bei europarlamentarui Valdemarui Tomaševskiui už finansinę konkurso laureatų kelionės paramą.

Regina Komar

biologijos mokytoja metodininkė

Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazija

Tris dienas trukęs tarptautinio konkurso „Young People in European Forests“ finalas

2016-10-06

Šių metų rugsėjo 28 – 30d. vyko tarptautinio konkurso „Young People in European Forests“ (liet. jaunimas Europos miškuose) finalas. Nacionalinio etapo nugalėtojai Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės Jaunųjų miško bičiulių „Lūšiukai“ nariai: Rugilė Andrejevskytė (IIIG kl.), Danielius Krasauskas (IVG kl.) ir Tomaš Savel (IVG kl.) bei mokytoja Jūratė Taučiuvienė vyko į Latviją, kur tris dienas praleido „Jaunmokas“ pilyje. Konkurso finale dalyvavo 36 jaunuoliai iš dvylikos Europos šalių, kurie atsitiktiniu būdu buvo suskirstyti į dvyliką komandų. Konkursą sudarė trys dalys: plakato paruošimas bei jo pristatymas, praktinių žinių patikra Tervetes gamtos parke ir teorijos (testo apie Europos šalių miškus) patikrinimas, visos užduotys buvo anglų kalba. Danielius ir Tomašas buvo apdovanoti padėkos raštais, o Rugilė Andrejevskytė su savo komandos nariais iš Latvijos ir Rumunijos laimėjo antrą vietą. Ši įsimintina kelionė buvo labai įdomi ir suteikė daug įdomios bei naujos patirties.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Išvyka į Jaunųjų gamtininkų centrą. Integruota biologijos ir anglų kalbos pamoka netradicinėje erdvėje

2016-06-17

Birželio 1 dieną 7 ir 9 klasės mokiniai su biologijos E. Makovska ir anglų kalbos N. Tiurnina mokytojomis išvyko į Jaunųjų gamtininkų centrą. Gamtininkų centre veikia neakivaizdinės biochemikų, ornitologų, dekoratyvinės sodininkystės, ekologų ir aplinkotvarkos mokyklos, daugiau nei 30 būrelių, vaikų ir jaunimo klubai. Moksleiviai buvo supažindinti maždaug su 70 rūšių zoologijos sodo gyvūnais: paukščiais, ožkomis, avimis, su labai draugišku Kinijos minkštašarviu vėžliu ir kt. Išvykos tikslas- skatinti moksleivių domėjimąsi gamta, ją tirti. Buvo pravesta integruota biologijos ir anglų k. pamoka ,,Gyvūnų įvairovė“.  Anglų kalbos mokytoja kartu su mokiniais aptarė Raudonosios knygos reikšmę, kokie gyvūnai bei augalai joje yra ir kodėl jie yra būtent šioje knygoje. Biologijos mokytoja pristatė pagrindinius stuburinių gyvūnų ypatumus ir taip pat gyvūnų grupes, klases ir rangus. Išvykos metu daugeliui mokiniu kilo klausimas: ,,Ar reikalingi zoologijos sodai?“

Mickūnų gimnazija

biologijos mokytoja E. Makovska

Septintokai paskui paukščius...

Vilniaus rajono Kyviškių pagrindinės mokyklos 7 klasės mokinių komanda, besidominti gamtos mokslais ir siekianti pažinti paukščius, rūpintis jų, kaip nacionalinio turto, išsaugojimu kartu su biologijos vyresniąja mokytoja Beata Petkevič dalyvavo tarptautiniame projekte „Paskui paukščius“, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.

Projektas vyko 3 etapais: pirmajame etape buvo skelbiamos užduotys, su kuriomis puikiai susidorojo 7 klasės komandos nariai: Gabriela Macuk, Rafal Paškevič, Gabriela Pavtel, Evelina Sudnikevič, Dominika Jakutovič. Antrajame — darbų autoriai buvo pakviesti dalyvauti Lietuvos jaunųjų ornitologų konferencijoje Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje, kur pristatė savo tiriamojo darbo ,,Kas apsigyveno inkiluose“ pranešimą. Su šia užduotimi šauniai susidorojo 7 klasės mokinės Gabriela Macuk ir Gabriela Pavtel, užtikrindamos vietą komandai trečiajame etape ir gavo apdovanojimus bei pagyrimo raštą 7 klasės mokinių komandai už ypač sėkmingą dalyvavimą tarptautinio projekto ,,Paskui paukščius“ II etape. Rudenį esame pakviesti į baigiamąjį tarptautinio projekto „Paskui paukščius“ renginį – mokomąją ekspediciją su Lietuvos ir užsienio ornitologais stebėti paukščius, kuri vyks užsienyje.

 

Dalyvaujant gegužės 13-14 d. Lietuvos jaunųjų ornitologų mokslinėje konferencijoje Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje, turėjome puikią progą pasigrožėti Anykščių regioninio parko kraštovaizdžiu. Aplankėme Troškūnų vienuolyno požemius, Anykščių Lajų taką, Anykščių regioninio parko lankytojų centrą. Džiaugiamės ir linkime sėkmės 7-tokams tolimesniame etape.

 

Vilniaus r. Kyviškių pagrindinės mokyklos

vyresnioji biologijos mokytoja Beata Petkevič

 

Išvyka į Geologijos muziejų

2016-05-18

Gegužės 13 d. biologijos mokytoja E. Makovska su savo auklėtiniais 6 kl. mokiniais, lankėsi Geologijos muziejuje. Mokiniai sužinojo, kad 1803 m. buvo įkurtas Geologijos muziejus kartu su Mineralogijos katedra, kuriai vadovavo R.Simonavičius. Pirmus mineralų rinkinius atsivežė Ž.E. Žiliberas, atvykdamas į Vilnių 1781 m. Šiuo metu ekspozicijoje yra paleontologijos, regioninės geologijos, petrologijos, mineralogijos, meteoritų skyriai. Geologijos muziejus renka, kaupia, tiria muziejines geologijos vertybes, pristato visuomenei gausią geologijos medžiagą apie Žemės gelmes, geologijos mokslo laimėjimus. Muziejuje pradėta kurti vientisa Lietuvos geologijos ekspozicija, kurioje chronologine tvarka būtų atskleista Žemės gelmių sandaros ir sudėties raida, senųjų geologijos laikotarpių paleogeografinės sąlygos, naudingųjų iškasenų susidarymas. Mokiniams labai patiko ekskursija, jie pagilino gamtos mokslų žinias, kurios padės per biologijos ir geografijos pamokas.

Vilniaus r. Mickūnų gimnazija

Biologijos mokytoja E. Makovska

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos jaunieji miško bičiuliai „Lūšiukai“ laimėjo 2 respublikinius konkursus

 „Jaunimas Europos miškuose“ ir „Miško draugas 2016“

2016-05-18

Gegužės 5 dieną Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos jaunieji miško bičiuliai dalyvavo respublikiniuose konkursuose „Jaunimas Europos miškuose“ ir „Tiriamieji darbai miške“. Abu konkursai vyko Kauno A. Stulginskio universitete.

Konkurse „Jaunimas Europos miškuose“ dalyvavo Rugilė Andrejevskytė (IIG kl.), Tomaš Savel ir Danielius Krasauskas (IIIG kl.). Mokiniai visus mokslo metus įnirtingai ruošėsi šiam konkursui: kūrė plakatą, pateiktis ir filmuką apie biokurą, anglų kalba studijavo teorinę medžiagą apie įvairių Europos šalių miškus. Iš viso konkurse šiemet dalyvavo 13 komandų iš visos Lietuvos. Atlikus visas privalomas užduotis komisijos pirmininkė paskelbė, kad III vietą iškovojo Kauno r. Kulautovos pagr. mokyklos jaunieji miško bičiuliai, II vietą – Vilniaus r. Juodšilių „Šilo“ gimnazijos JMB, o I vietą užėmė „Lūšiukai“ iš Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos. Rugsėjo mėn. „Lūšiukai“ vyks į konkurso „Jaunimas Europos miškuose“ tarptautinį etapą Latvijoje, kur atstovaus Lietuvos jaunuosius miškininkus.

Konkurse „Tiriamieji darbai miške“ dalyvavo 8 klasės mokinės Gabrielė Kaminskaitė ir Guoda Taučiutė. Jos pristatė tiriamąjį darbą „Miško sodinukų apsaugos tyrimas naudojant repelentą Cervavol Extra“. Mergaitės puikiai pristatė visus metus ruoštą tiriamąjį darbą ir buvo įvertintos IV vieta. Abi mokinės pakviestos stovyklauti gamtosauginėje stovykloje „Mūsų žalioji vasara“ Karklėje.

Šiais mokslo metais Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos „Lūšiukai“ laimėjo I vietą jaunųjų miško bičiulių sambūrio konkurse „Miško draugas 2016“ ir buvo išrinkti, kaip patys aktyviausi ir geriausi jaunieji miško bičiuliai visoje Lietuvoje. Net 14 būrelio narių vyks poilsiauti birželio 28 liepos 4 dienomis į gamtosauginę stovyklą „Mūsų žalioji vasara“, kuri kasmet vyksta Karklėje, Klaipėdos r.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos JMB „Lūšiukai“ vadovė, biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Respublikinis konkursas ,,Lietuvos gamtininkas”

 

2016-05-04

 

Balandžio 29-ąją vyko kasmetinis mokinių biologijos žinių ir praktinių gebėjimų konkursas ,,Lietuvos gamtininkas”. Šiais metais į renginį buvo pakviesti 49 pirmąjį konkurso atrankos etapą laimėję 5-8 klasių moksleiviai iš visos Lietuvos. Iš viso konkurse dalyvavo 180 mokinių. II-ojo etapo dalyviai bei jiems pasiruošti padėję mokytojai buvo pakviesti pasisvečiuoti Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sode. Mokiniai atliko integruotas praktines užduotis visoje botanikos sodo teritorijoje, stebėjo medžių gydytojų- arboristų darbą bei lankėsi pavasario mugėje ,,Pakalnutės žiedas“.

 

 Vilniaus rajonui atstovavo Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos 8-os klasės mokinė Guoda Taučiutė (mokyt. Jūratė Taučiuvienė), kuri užėmė  III vietą ir Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos 8b klasės mokinys Ernestas Gulbickis (mokyt. Regina Komar), užėmė I-ąją vietą.  Sveikiname nugalėtojus!

 

Vilniaus r. Nemenčinės   Konstanto Parčevskio

 

biologijos mokytoja metodininkė

Regina Komar

Bendras kaimyninių mokyklų gamtamokslinis renginys

2016-04-18

Kaip jau tapo gražia tradicija, kasmet balandžio mėn. bendrame gamtamoksliniame renginyje susitinka Rudaminos F. Ruščico ir Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijos. Balandžio 14 d. F. Ruščico gimnazijos 8-os klasės mokiniai, lydimi biologijos mokytojos K. Voitechovič ir chemijos mokytojos R. Boris svečiavosi Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijoje, kurioje buvo organizuotas draugiškas abiejų gimnazijų 8-ų klasių proto mūšis ,,Gamta tarp mūsų“. Protmūšį organizavo biologijos mokytoja R. Kviatkovskienė bei chemijos mokytojos J. Savičienė ir J. Repečkienė. Protmūšyje dalyvavo 3 mišrios abiejų gimnazijų komandos, renginys organizuotas trimis turais - mokiniai turėjo atsakyti ,,taip“ arba ,,ne“ į chemijos teiginius, atsakyti į biologinius klausimus bei atlikti kūrybinę užduotį -  sukurti ketureilį pagal pateiktus biologinius terminus. Komandas palaikantys mokiniai taip pat neliko be darbo: jiems  grupėse buvo pateikti kryžiažodžiai apie gamtą, kuriuos jie turėjo išspręsti kol vyko komandų kova. Kadangi šis proto mūšis buvo draugiškas, jame laimėjo draugystė, o visi jo dalyviai buvo apdovanoti Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijos direktoriaus padėkos raštais, lydėjusios mokytojos - technologijų mokytojos J. Savičienės pagamintais prizais. Visi likome patenkinti renginiu ir nuoširdžiai džiaugiamės, kad gimnazijas sieja ne tik bendras kiemas, bet ir graži draugystė.

Rudaminos ,,Ryto“ chemijos ir biologijos mokytoja J. Repečkienė 

Išvyka į Kinologijos centą Mickūnuose

2016-04-18

Balandžio 15 d. biologijos mokytoja Eleonora Makovska su savo auklėtiniais 6 klasės mokiniais išvyko į Valstybės sienos apsaugos tarnybos štabo kinologijos centrą Mickūnuose. Mus maloniai pasitiko Vilniaus rinktinės Kinologijos skyriaus viršininkas Kęstutis Kriaučiūnas su savo bendradarbe Marija. Jis trumpai pristatė kinologijos padalinio atsiradimo būtinybę, atkreipė dėmesį kad 2007-ųjų gruodžio pabaigoje Lietuvai tapus Šengeno zonos nare ir panaikinus dokumentų kontrolę pasienyje su Lenkija bei Latvija, mūsų pasieniečiams teko sustiprinti sienos apsaugą su Baltarusija bei Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi. Mokiniai sužinojo, kad kinologai su šunimis dirba ne tik tam, kad apsaugotų valstybės sieną, bet ir narkotinių, sprogstamųjų bei kitų medžiagų paieškose. Susitikime kinologė sakė, kad šiuo metu Lietuvos pasienyje tarnauja apie 140 šunų. Apie 60 proc. jų sudaro vokiečių aviganiai, 40 proc. – belgų aviganiai. Taip pat dirba keletas Labradoro retriverių. Susitikimo metu susipažinome su Kinologijos centro kasdienybe, pamatėme tarnybiniams šunims skirtą dresuoti įrangą, kai ką išgirdome apie specifinę šių šunų dresūrą. Taip pat pasižvalgėme po erdvius šunų dresūros aikštynus įrengtus lauke. Pamatėme ,,automobilių parką“, konteinerius bei kitas treniruotėms skirtas vietas, kur mokomi pasienyje tarnaujantys šunys. Pasakojimo metu mokiniai turėjo galimybę pamatyti vokiečių aviganio treniruotę bei pabendrauti su rusų spanieliu Noris, kuris buvo labai draugiškas.

Eleonora Makovska

Mickūnų gimnazija

Lietuvos saugomų teritorijų labirintais

2016-04-15

Balandžio 5 d. 20 Sužionių pagrindinės mokyklos 5-10 klasių mokinių kartu su biologijos ir chemijos mokytoja Violeta Trifonoviene bei matematikos mokytoja Tatjana Gruževskaja apsilankė Saugomų teritorijų Nacionaliniame lankytoju centre, įsikūrusiame Antakalnyje, viename iš Sapiegų rūmų komplekso pastatų. Čia įdomiai ir interaktyviai pateikta informacija apie Lietuvos bei užsienio saugomas teritorijas (nacionalinius ir regioninius parkus, rezervatus, draustinius, gamtos paminklus ir kt.). Mokiniai sužinojo, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai, 30 regioninių parkų, 3 valstybiniai gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, apie 300 draustinių, daugiau kaip 500 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų.

Ekspozicija – ne tik įdomi turiniu, bet ir stebinanti vizualiniais sprendimais. Įėję pasijutome tarsi gamtos apsuptyje: aplinkui žolynai, pakėlus galvą – debesys, net veidrodėliai įgijo gyvūnų formas. Mokiniai įveikė interaktyvų 41m ilgio saugomų teritorijų labirintą, kino salėje žiūrėjo filmuką apie kurtinių tuoktuvinius ritualus, klausėsi paslaptingų gamtos garsų, interaktyvaus laboratorinio stalo pagalba sprendė gamtos mįsles bei interaktyviame žaidime galėjo vaikyti kormoranus nuo jų lizdaviečių. Norintys galėjo prisimatuoti gamtininko kostiumą.

Pasisėmę žinių apie saugomas mūsų krašto saugomas teritorijas bei kupini gamtos stebuklų įspūdžių, mokiniai susimąstė apie asmeninį indėlį į artimiausios aplinkos puosėlijimą.

 

Violeta Trifonovienė,

biologijos ir chemijos vyresnioji mokytoja

Akimirkos iš konferencijos

,,Šiuolaikinio chemijos ir biologijos ugdymo realijos. Pasidalijimas gerąja darbo patirtimi“

2016-04-07

Šiandien, 2016 m. balandžio 7 d. įvyko Vilniaus r. biologijos ir chemijos mokytojų konferencija ,,Šiuolaikinio chemijos ir biologijos ugdymo realijos. Pasidalijimas gerąja darbo patirtimi“.

Čia mokytojai dalijosi savo patirtimi, pristatė biologijos ir chemijos metodines naujoves, kurias taiko savo darbe siekdami kiekvieno mokinio mokymosi sėkmės. Visos konferencijos metu veikė metodinių darbų paroda, kuri ne vieną dalyvį privertė sustoti ir įsigilinti į metodinio darbo turinį, apipavidalinimą. Darbų gausa parodė, kokie yra ne tik kūrybingi mūsų mokytojai bet ir mokiniai, kurių darbai buvo eksponuojami parodoje.

Kviečiame pasidžiaugti konferencijos akimirkomis čia.

 

Nuotraukų autorė

Ana Pavilovič-Jančis

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje lankėsi mobili laboratorija „Mobilioji bioklasė“

2016-03-04

Kovo 4 d. mūsų II-IV klasės gimnazistus savo apsilankymu pradžiugino “Mobilioji bioklasė”.

“Mobilioji bioklasė” – tai pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindina Lietuvos mokinius su naujausiais biologijos laimėjimais.

Pamoka vyko apie 4 valandas, per šį laiką Vilniaus universiteto gamtos mokslų fakulteto molekulinės biologijos studentai mus supažindino su studijų galimybėmis VU, papasakojo apie Thermo Fisher Scientific įmonę. Vėliau „Bioklasės klasiokai“ - studentai priminė mokiniams saugaus elgesio taisykles, pristatė darbotvarkę ir papasakojo apie DNR tyrimo ypatumus. Mūsų mokiniai naudodami naujausią laboratorijos įrangą turėjo galimybę patys atlikti mokslinį eksperimentą. Varžėsi pipetavimo varžybose, tyrė kuo užsikrėtusi tiriama erkė, susipažino su PGR, elektroforeze. Po užsiėmimo visiems dalyviams buvo įteikti pažymėjimai ir atminimo dovanelės. Kartu su mokiniais turėjome įdomią popietę, tapome tikrais tyrėjais!

 

Ana Pavilovič-Jančis

Vyresnioji biologijos mokytoja

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos Jaunieji miško bičiuliai dalyvavo šventėje „Žaliosios Kalėdos 2015“

2015-12-15

Gruodžio mėnesį Vilniaus miškų urėdijos Parudaminio girininkijos globojami Jaunieji miško bičiuliai dalyvavo konkurse „Kaip aš rūpinuosi gyvąją gamta žiemą“. Būrelių nariai piešė piešinius, fotografavo gamtą, kūrė filmukus, konstravo lesyklas. Gruodžio 11 dieną, penktadienį, Parudaminio girininkijoje susirinko gausus Jaunųjų miško bičiulių būrys iš Vilniaus miesto ir rajono mokyklų. Moksleivius pasveikino girininkas Genadijus Moroz ir jo pavaduotoja Božena, Vilniaus miškų urėdas Artūras Nanartavičius bei būrys Lietuvos žaliųjų partijos atstovų. Kartu su miškininkais mokiniai rudens gėrybėmis puošė netradicinę Kalėdinę eglę miške, gamino miško žvėreliams pašarui ėdžias, jas pripildė įvairiais skanėstais. Po sunkių darbų visi susirinko prie laužo kur buvo paskelbti konkurso „Kaip aš rūpinuosi gyvąją gamta žiemą“ nugalėtojai. Pirmąją vietą laimėjo Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos IG klasės mokinys Slavomiras Četyrkovskis už sukurtą filmuką „Slavomiro lesykla“. Kiekvienas šventės dalyvis gavo atsiminimo dovanėlių, kuriomis pasirūpino Lietuvos žaliųjų partija. Po apdovanojimų vyko darbų aptarimas, visi miško svečiai vaišinosi karštu sultiniu ir kibinais. Ačiū šventės organizatoriams už puikiai praleistą laiką miške.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos

JMB „Lūšiukai“ vadovė,

biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos ataskaitinis-rinkiminis suvažiavimas

2015-11-14

Lapkričio 14 d. Vilniaus rajono 7 mokytojai dalyvavo Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos ataskaitiniame-rinkiminiame suvažiavime. Jo metu mūsų rajono mokytojai buvo apdovanoti padėkos raštais už aktyvią pedagoginę veiklą Vilniaus rajone. Padėkos raštus gavo: Eleonora Makovska, Kristina Voitechvič, Regina Stankevičienė, Nijolė Motiejūnienė, Alina Kodikienė ir Ana Pavilovič-Jančis.

Konferencijoje dalyvavo LR ŠMM vyriausioji specialistė Jurgita Nemanienė, kuri pristatė pranešimą tema „Gamtamokslinės ugdymo tendencijos: STEAM kryptis“. Pranešėja pabrėžė, kad artimiausioje ateityje 900 pradinių mokyklų turės „Mokslines spintas“, kurių dėka mokiniai tyrinės gamtos mokslus. Taip pat yra planuojama įsteigti 10 STEAM atvirų prieigos centrų, kur galima bus nuvykti į tikras laboratorijas ir vesti  kitokias gamtos mokslų pamokas. Aplinkos ministerijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius pristatė pranešimą tema „„Kas“ ir „kodėl“ gamtoje ir mūsų pasaulyje“.

Dėkojame Biologijos mokytojų asociacijos pirmininkui Romui Darafėjui už pakvietimą ir suvažiavimo organizavimą. Mums buvo malonu girdėti, kad biologijos mokytojai lankantis mūsų svetainėje randa aktualią informaciją bei moka dalintis gerąja patirtimi.

Ana Pavilovič-Jančis

Tarptautinė Jaunųjų miško bičiulių iš Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos šlovė konkurse „Jaunimas Europos miškuose“ Rumunijoje

 2015-09-30

Rugsėjo 21 – 25 dienomis Rumunijoje, Busteni miestelyje, Bucegi Natural parke, vyko tarptautinis Jaunųjų miško bičiulių konkursas „Jaunimas Europos miškuose“, kurį inicijuoja YPEF (Young people in European Forests). Šiais metai konkurse dalyvavo jaunuoliai iš 11 Europos valstybių. Lietuvai atstovavo Vilniaus miškų urėdijos jaunieji miško bičiuliai iš Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos – Greta Kanapickaitė, Karina Batiuškova ir Gytis Šaulys, mokytoja – Jūratė Taučiuvienė. Kartu su gimnazistais į Rumuniją vyko Generalinės miškų urėdijos atstovė, Jaunųjų miško bičiulių globėja, Eglė Mankevičienė ir Miškininkų sąjungos atstovas Mindaugas Maksvytis. Visi konkurso dalyviai buvo suskirstyti į mišrias komandas, kiekvieną komandą sudarė trys nariai iš skirtingų šalių. Greta ir Karina buvo vienoje komandoje su nariais iš Čekijos ir Vokietijos, o Gytis bendravo su Portugalijos ir Austrijos jaunuoliais. Komandos sprendė testą anglų kalba, atliko praktines užduotis miške ir kūrė aplinkosauginį plakatą (su Poster Forge programa). Sukurtus plakatus kiekviena komanda pristatė kompetetingai komisijai. Susumavus visų užduočių rezultatus paaiškėjo, kad Gytis Šaulys su komandos draugais laimėjo antrą vietą. Karina ir Greta taip pat puikiai pasirodė konkurse. Konkurso dalyviai  susidraugavo su įvairių šalių jaunaisiais miško bičiuliais, susipažino su Rumunijos istorija, turėjo galimybę iš arčiau pažinti šią gražią, kalnuotą šalį.

 Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos JMB „Lūšiukai“ vadovė Jūratė Taučiuvienė

„Nikotino teismas” Buivydžiuose

 2015-06-03

Saulėtą ketvirtadienio popietę Buivydžių vidurinės mokyklos bendruomenė dalyvavo prevencinėje akcijoje, kuria siekė paminėti Pasaulinę dieną be tabako „Dieną be cigaretės“, vykstančią kasmet Gegužės 31 dieną.

Siekiant atkreipti dėmesį į rūkymo sukeliamą žalą, sužaliavusiame mokyklos parke prie laužavietės buvo improvizuota teismo salė. Teismo posėdžiui pirmininkavo mokyklos prezidentė -„teisėja“, kaltinimus pateikė „prokuroras“. Teisiamųjų suole sėdėjo neįprastas asmuo – Nikotinas, kurio portretą, skambant griausmingai muzikai, budeliai iškilmingai įnešė į „teismo salę“. Nusikaltėlis turėjo teisę į gynybą, tad jį gynė „advokatas“. „Prokuroras“ kaltino, o liudytojai aktyviai teikė parodymus apie Nikotino nusikalstamą veiką, įtikinamai ir emocionaliai įrodinėjo jo kaltę, pateikė iš anksto ekspertų paruoštus, neginčijamus kaltės įrodymus. Nikotiną pagrįstai kaltino sveikatos žalojimu, darbingumo mažinimu, mirtinų ligų sukėlimu bei kitais nusikaltimais. Ypatingą dėmesį liudytojai atkreipė į Nikotino sukeliamą žalą rūkančių mokinių organizmui. „Prokuroro“ kaltinimus palaikė 5-11 klasių mokiniai „teismo posėdyje“ iškėlę per dailės pamokas nupieštus plakatus. Iš plakatų turinio akivaizdžiai buvo galima suprasti, kad visi susirinkusieji yra nusistatę prieš rūkymą ir reikalauja griežčiausio nuosprendžio Nikotinui – mirties bausmės.

Nikotino gynėjai buvo puikiai pasiruošę. „Advokatas“ gindamas Nikotiną, visų jo blogybių jūroje labai stengėsi rasti nors krislelį gėrio, nes juk nėra tokio nusikaltėlio, kuriam visiškai nebūtų jokio gailestingumo, tačiau gynėjas bylą pralaimėjo. „Aukščiausiasis teismas“ įdėmiai išklausė visus argumentus „už“ ir „prieš“ ir priėmė vienintelį galimą teisingą nuosprendį – pripažinti Nikotiną kaltu ir skirti jam „mirties bausmę“. „Teisėja“ paskelbė nuosprendį, o budeliai nedelsdami jį įvykdė – nusikaltėlis buvo sudegintas ant laužo. Aidint susirinkusiųjų plojimams ugnies liepsnose žuvo vienas iš didžiausių žmonijos piktadarių. Kartu buvo sudeginta ir Nikotino draugužė, propaguojanti tabaką ir rūkymą – didžiulė cigaretė kartu su visu pakeliu.

Kaltintojai kartu su auditorija šventė pergalę – nugalėtas piktadarys Nikotinas, negailestingas žudikas ir sveikatos naikintojas. Nikotino gynėjai, supratę esantys bejėgiai prieš įrodymus, prisijungė prie įsiplieskusios džiaugsmo audros.

Viliamės, kad po šio įspūdingo renginio mūsų mokykloje, Nikotinas niekada neprisikels iš mirusiųjų ir neatgims iš laužo, kuriame mes jį sudeginome, pelenų.

Biologijos mokytoja Tatjana Mincevič

Marijampolio „Lūšiukų“ sėkmė tarptautiniame konkurse „Jaunimas Europos miškuose“

2015-05-28

2015 metų gegužės 20 dieną mūsų – trijų Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos jaunujų miško bičiulių, laukė atsakinga akimirka, kuriai mes, „Lūšiukai“, ruošėmės beveik pusę metų. Ta akimirka – tai dalyvavimas tarptautiniame miškininkų konkurse. Kadangi esu gan aktyvi, susidomėjau mokytojos pasiūlymu išbandyti jėgasJMB konkurse „Jaunimas Europos miškuose“, kurį inicijuoja YPEF (Young people in European Forests) organizacija, tačiau net nenumaniau, kokie sunkumai laukia besiruošiant šiam renginiui. Nesitikėjau, kad reikės analizuoti daugybę puslapių informacijos anglų kalba apie Europos miškus, ir tikriausiai šis dalykas labiausiai mane vertė nuleisti rankas ir atsisakyti dalyvavimo. Mūsų mokytojos, Jūratės Taučiuvienės, dėka mano motyvacija labai greitai sugrįžo. Bendromis jėgomis paruošėme pristatymą apie miško ir medžių reikšmę baltų kultūroje, kuris atrodė ir rimtas, ir nuotaikingas, tikriausiai tai buvo įdomiausia pasiruošimo dalis. Važiuodami į konkursą visi šiek tiek jaudinomės, bet kartu buvome ramūs, juk vykome parodyti savo žinių, atstovauti savo mokyklos Jaunuosius miško bičiulius, tačiau laimėti tikrai nesitikėjome. Keliaudami į Kauną juokavome, kad pavergsime komisiją savo grožiu. Mokytoja mumis labai pasitikėjo, todėl jos nuvilti taip pat nesiruošėme.

Pirmoji konkurso dalis buvo namuose ruoštų darbų pristatymai. Kiekviena komanda turėjo galimybę įvertinti konkurentų pristatymus, o tai nebuvo taip lengva, nes silpnų varžovų nebebuvo. Mokykloje mes dažnai dalyvaujame renginiuose, esame „scenos žmonės“, tačiau prisistatydami drebėjome lyg pirmą kartą stovėdami prieš publiką, matyt, mums darė įtaką komisijos nariai, kurie mums atrodė griežti, rimti ir susikaupę. Antroje konkurso dalyje, kurią sudarė 50 testų anglų kalba, mes labai atidžiai studijavome klausimus, stengėmės prisiminti atsakymus, tačiau buvo sunkoka susikaupti ir susikoncentruoti. Testą atlikome paskutiniai, todėl nerimavome. Kai atėjo laikas paskelbti rezultaus, mūsų širdys trumpam sustingo. Kai išgirdome, kas laimėjo antrą vietą – abejonių neliko – mes pirmi! Džiaugėmės iškovoję pergalę ir galimybę atstovauti Lietuvą Rumunijoje, kur rugsėjo mėnesį vyks IV konkurso „Jaunimas Europos miškuose“ etapas. Įdomiausia yra tai, kad apie kelionę į Rumuniją mokytoja mums net neužsiminė, todėl net ir šiandien man labai sunku patikėti, kad aplankysiu šią šalį. Be kelionės į Rumuniją, kiekvienas iš mūsų gavo pakvietimą nemokamai stovyklauti liepos mėnesį prie jūros gamtosauginėje stovykloje „Mano žalioji vasara“. Labai džiaugiuosi, kad nepasidaviau ir išbandžiau savo jėgas, manau, gyvenime tai pravers, nes pagilinau savo anglų kalbos žinias, sužinojau daug įdomios informacijos apie gyvąją gamtą ir miškus. Jei turėčiau galimybę atsukti laiką atgal, tikrai dar kartą sutikčiau dalyvauti, nepabūgčiau sunkumų. Skatinu visus jaunus žmonės aktyviai veikti, nes tokie projektai suteikia nemažai galimybių, todėl turime naudotis proga ir plėsti savo akiratį.

Greta Kanapickaitė JMB „Lūšiukai“

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija

,,Lietuvos gamtininkas“

2015-05-21

Gegužės 8-ąją vyko kasmetinis Respublikinis mokinių gebėjimų konkurso „Lietuvos gamtininkas“ antrasis etapas.

Mūsų gimnazijai bei rajonui atstovavo 7b kl. mokinys Ernestas Gulbickis (ruošė biologijos mokytoja metodininkė Regina Komar).

Konkurso tikslas - ugdyti mokinių supratimą apie artimiausią gamtinę aplinką, vystant jų gebėjimus, taikant mokiniui patrauklius ir įdomius veiklos metodus.

Pirmame etape dalyvavo 266 mokinių. Į antrąjį etapą buvo pakviesti 34 pirmąjį konkurso atrankos etapą laimėję 5-8 klasių dalyviai iš visos Lietuvos.

Antras etapas vyko Lietuvos zoologijos sode Kaune. Didžiausias konkurso iššūkis teko 7 - 8 - klasių mokiniams - atliekant praktinį darbą jiems reikėjo išmatuoti kukurūzinio žalčio ilgį.
Visi dalyviai bei mokytojai dalyvavo edukacinėje ekskursijoje po zoologijos sodą.

Esame dėkingi konkurso koordinatorei - LMNŠC Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus metodininkei Ritai Babiedaitei už tai, kad kiekvienais metais vis patraukliau ir įdomiau suorganizuoja konkursą ,,Lietuvos gamtininkas“.

 

Regina Komar

biologijos mokytoja metodininkė

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazistų filmukas „Paukščiai sugrįžta namo“ - tarp dešimties geriausiųjų

 2015-04-01

    2015 m. kovo 27 dieną teko vykti į Generalinės miškų urėdijos filmukų konkurso „Paukščiai sugrįžta namo“ apdovanojimus. Pasakysiu atvirai, maniau, kad šitie apdovanojimai, bus labai nuobodūs, tačiau vos tik prasidėjo pirmasis etapas - inkilų kabinimas Pūčkorių piliakalnyje, supratau, kad tai gan pritraukiantys renginys. Nors inkilus kabino specialiai tam paskirti žmonės, nuobodžiauti nebuvo kada. Ištempę ausis klausėmės pasakojimų apie Pūčkorių piliakalnį, stebėjomės neįprasto dizaino ir su meile pagamintais inkilais, bei ragavom miškininkų paruoštas vaišes. Netrukus pajudėjome į Generalinę miškų urėdiją, kur vyko pagrindinė dalis – apdovanojimai. Apdovanojimų pradžioje buvo pristatomi 10 filmukų laureatų, į kurios, aišku, patekome ir mes su filmuku „Sveiki sugrįžę į gimtinę“.  Buvo be galo įdomu pamatyti skirtingą žmonių  požiūrį į gamtą bei aplinką. Pasibaigus filmukų pristatymui į sceną įžengė visiems žinoma dainininkė Vaida Genytė, kurį ir pristatė laureatus. Ne už ilgo iš dainininkės lūpų išgirdome ir mūsų, Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos, pavadinimą, todėl su šypsena veide žengėme į sceną atsiimti apdovanojimų. Buvo be galo malonu gauti dovanų bei tvirtai paspausti ranką pačiam aplinkos apsaugos ministrui – Kęstučiui Trečiokui. Taigi, šis konkursas praplėtė mūsų fantazijos ribas, paskatino labiau domėtis mus supančia aplinka bei ją saugoti ir tausoti.


FILMO NUORODA ČIA
http://195.182.70.69/video/Inkilai_2015/2015-03-12_Inkilai_2015_31.html


Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija

IIbG kl. Daniel Kulakovski

TIKSLIŲJŲ IR GAMTOS MOKSLŲ INTEGRUOTŲ RENGINIŲ CIKLAS

 VILNIAUS R. PABERŽĖS ,,VERDENĖS“ GIMNAZIJOJE

      2015-03-27

Kovo mėnesio 16-24 dienomis gimnazijoje vyko tiksliųjų ir gamtos mokslų integruoti renginiai, skirti pažymėti pasaulines Žemės ir Vandens dienas. Tiksliųjų ir gamtos mokslų mokytojų komanda siekė šių pagrindinių tikslų: parodyti tarpdalykinės integracijos galimybes pamokinėje ir popamokinėje veikloje, atskleisti gerąją patirtį organizuojant mokinių tiriamąją veiklą ir atkreipti gimnazijos bendruomenės dėmesį į Žemės globalines problemas ir kaip galima prisidėti mažinant aplinkos taršą. Daug dėmesio skyrėme žmonių populiacijos sveikos gyvensenos propagavimui ir grėsmėms, kylančioms pažeidžiant sveiko gyvenimo būdo taisykles.

  Mokiniai labai aktyviai įsijungė į šių renginių organizavimo procesą: vykdė biologijos, chemijos, fizikos tiriamuosius darbus, apdorojo gautus duomenis matematikos, informacinių technologijų pamokose. Mokiniai buvo puikūs renginių vedėjai ir organizatoriai.

   Renginių ciklo metu vyko šios integruotos veiklos: radijo laida, kryžiažodžių sprendimai, viktorinos jaunesnių ir vyresnių klasių mokiniams, konkursai, atviros integruotos pamokos, konferencija ,,Žmogaus ūkinė veikla ir globalinės problemos Žemėje“, netradicinė pamoka Vilniaus kolegijos Buivydiškių agrotechnologijų fakulteto veterinarijos klinikose ir gerumo akcija gyvūnų globos namuose ,,Lesė“.

     Konferencijoje mokiniai pristatė tyrimų metodikas, mokslinę informaciją, pagrindžiančią jų pasirinktas tirti problemas, pateikė skaičiavimų rezultatus ir rekomendacijas bendruomenei. Buvo nagrinėtos šios temos: Paberžės apylinkių geriamojo vandens ir oro užterštumas, Paberžės apylinkių bioįvairovės kitimo tendencijos,  rūkymo, maisto priedų, genetiškai modifikuotų produktų įtaka žmogaus sveikatai. Renginio metu gimnazistai patobulino mokslinio pažinimo, mokėjimo mokytis, komunikavimo, pilietines, socialines, asmenines kompetencijas. Tyrimams atlikti naudojomės mokymo priemonėmis: Vandens tyrimų mini laboratorija, žiūronais, kompiuterinė laboratorija „Einstein LabMate+“ (su integruotais jutikliais).

  Atviroje integruotoje pamokoje 5 klasėje ,,Pigus ar brangus vanduo“ pristatėme naudojimosi planšetiniais kompiuteriais patirtį. Mokiniai atliko matematinius skaičiavimus, mokėsi įvertinti savo Vandens pėdsaką Žemėje, aiškinosi kam žmonės naudoja vandenį ir kaip jį reikia taupyti. Šis darbo metodas individualizuoja ugdymo procesą, žadina mokinių žingeidumą ir kelia jų mokymosi motyvaciją.

    Savaitės renginių ciklą baigėme netradicine pamoka Buivydiškių agrotechnologijų fakulteto veterinarijos skyriuje ir gerumo akcija gyvūnų globos namuose ,,Lesė“. 8-9 klasių mokinių grupė stebėjo gyvūnų sterilizavimo procesą, apsilankė laboratorijose, klausėsi išsamių Vilniaus Kolegijos dėstytojų pasakojimų. Ne vienam kilo noras ateityje mokytis šioje ugdymo įstaigoje. Dėkojame VK agrotechnologijų fakulteto veterinarijos skyriaus darbuotojams už šiltą priėmimą ir kantrybę tenkinant mūsų smalsumą. Gerumo akcijos metu pavedžiojome po parką globos namų ,,Lesė“ šunelius, pakalbinome katinus, arklį pavaišinome obuoliu. Mokiniai džiaugėsi, kad gyvūnai sotūs ir gerai prižiūrėti.

    Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitė baigėsi, bet gimnazijos mokiniai tęsia mokslinius tyrimus ir tikisi pasidalinti gerąja patirtimi netolimoje ateityje.

    Renginiuose dalyvavo mokytojai iš Vilniaus rajono ugdymo įstaigų ir Vilniaus rajono švietimo įstaigos vyriausioji specialistė Valentina Kvaraciejienė. Dėkojame visiems už išsamius mūsų gerosios patirties vertinimus ir vertingus patarimus.

 

Tiksliųjų ir gamtos mokslų metodinė grupė

"Mobilioji bioklasė" Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijoje

2015-03-26

Kovo mėn. 17 dieną mūsų gimnazijoje apsilankė "Mobilioji bioklasė", kuri jau yra aplankiusi virš 120 Lietuvos mokyklų. Ji supažindino mus su tikra, mokslininkų naudojama įranga, kurią mes patys galėjome išbandyti. O taip pat mokiniai išgirdo daug naudingos informacijos apie DNR ir jo sandarą bei savybes.
Programa prasidėjo nuo saugaus elgesio laboratorijoje instruktažo, kurio visi griežtai laikėsi. Vėliau, pasidalinus į grupes, mokėmes kaip reikia tiksliai ir atidžiai naudotis pipetėmis. Nauji įgūdžiai mums pravertė dalyvaujant pipetavimo olimpiadoje, kurioje buvo apdovanoti patys tiksliausi pipetuotojai.
Svarbiausia programos dalimi buvo mokslinis eksperimentas, kurio metu nustatėme ar tyrimui gautame mėgintuvėlyje su DNR yra konkretus ieškomas genas. Visiems eksperimento dalyviams pavyko pasiekti tikslą, o taip pat mokiniai sužinojo, kad panašūs tyrimai yra atliekami tikruose mokslinėse laboratorijose.
Pasibaigus užsiėmimams įsiamžinome nuotraukose su visais programos dalyviais bei "bioklasiokais". Mokiniai liko sužavėti, nes programa buvo įdomi, informatyvi, o tuo pačiu ir linksma. Dėkojame nuoširdžiai Vilniaus Universiteto studentams už tokius įdomius užsiėmimus ir laukiame sugrįžtant!

Projektą įgyvendina Vilniaus universitetas ir bendrovė „Thermo Fisher Scientific“.

                                                                Dominika Zacharevič, G4b klasės mokinė

                                                         Biologijos mokytoja metodininkė Regina Komar

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos Jaunieji miško bičiuliai „Lūšiukai“

2015-03-25

Kovo 20 – ą dieną Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos Jaunieji miško bičiuliai „Lūšiukai“ dalyvavo Tarptautinėje miškų dienos šventėje, kuri vyko Aleksandro Stulginskio universitete, Kaune. Jaunųjų miško bičiulių sambūris vienija visus Jaunųjų miško bičiulių (JMB) būrelius Lietuvoje. Sambūrio globėjai yra Lietuvos miškininkų sąjunga ir Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos. Šventės metu Jaunieji miško bičiuliai, kartu su aplinkos ministru Kęstučiu Trečioku ir Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentu Edmundu Bartkevičiumi iškilmingai iškėlė Žemės dienos ir miškų vėliavą. Po iškilmių šventės svečiai ir organizatoriai vaišinosi kareiviška koše. Pasistiprinę Jaunieji miško bičiuliai rungėsi protmūšyje. Iš viso protmūšyje dalyvavo apie 30 JMB komandų iš visos Lietuvos. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos JMB „Lūšiukai“ įnirtingai kovėsi mūšyje, o juos energingai palaikė triukšminga sirgalių komanda.

 

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

   IŠVYKA Į JAUNŲJŲ GAMTININKŲ CENTRĄ

 2015-03-23

      Minėdami PASAULINĘ ŽEMĖS dieną šių metų kovo 20 dieną 5-10 klasių Vilniaus rajono Kyviškių pagrindinės mokyklos mokiniai lankėsi Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro zoosode Pavilnyje, kur turėjo puikią galimybę susipažinti su Lietuvos faunos atstovais, pamatyti egzotus, pažinti gyvūnus, pasidžiaugti ir pailsėti stebint akvaterariumus, terariumus. Mokiniai grožėjosi akvariumuose plaukiojančiomis dekoratyvinėmis žuvytėmis, vėžliukais, bet didžiausią įspūdį paliko vorai, jūrų kiaulytės, žiurkėnai, triušiai, tamsusis tigrinis pitonas ir iguana, apie kurią išgirdo ir linksmų istorijų.

      Įdomu tai, kad beveik visi zoosodo gyvūnai turi savo vardus ir gyvenimo įstorijas. Didžioji centro gyvūnų dalis - ,,nabagėliai". Tai vienaip ar kitaip traumuoti gyvūnai, suradę centre prieglobstį, pagyti ir likę gyventi čia, pvz., Jūrinis erelis su amputuota koja, Paprastasis suopis be vieno sparno. Šie gyvūnėliai prikausto jaunųjų gamtininkų dėmesį ir skatina sugrįžti čia dar ir dar.

Vyresnioji biologijos mokytoja Beata Petkevič

Į biologijos brandos egzaminą be baimės

2015-03-23

       Šio seminaro pagrindinis tikslas buvo padrąsinti mokinius, suteikti elementarių žinių kaip ruoštis šiam egzaminui ir patarimų kaip sėkmingai jį išlaikyti. Deja šis egzaminas nėra lengvas, nors biologijos mokslas yra daugeliui moksleivių labai patrauklus. Seminare dalyvavo virš 50 mokinių ir jų mokytojų iš šių rajono švietimo įstaigų: Maišiagalos kunigo Juzefo Obremskio, Maišiagalos Lietuvos didžiojo Kunigaikščio Algirdo, Nemenčinės Gedimino, Nemenčinės Konstanto Parčevskio, Pagirių, Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos, Nemėžio šv.  Rapolo Kalinausko, Rudaminos ,,Ryto“gimnazijų. Net 13 mokinių kartu su biologijos mokytoja metodininke J. Repečkiene, atvyko iš Rudaminos ,,Ryto“ gimnazijos. Seminarą pravedė Nemenčinės Gedimino gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Alina Kodikienė ir Paberžės ,,Verdenės“ gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Regina Stankevičienė.

        Darbas vyko sklandžiai. Mokiniai dirbo labai susikaupę, pateikė klausimų iš jiems sunkiau suvokiamų temų. Lektorės priminė mokiniams biologijos egzamino organizacinius momentus, aiškino kaip galima surinkti daugiau taškų iš daugiataškių užduočių, iliustravo biologijos temų sąsajas konkrečiais pavyzdžiais. Dirbome iš peties. Apžvelgėme 2014 pagrindinės sesijos, 2015 ir 2013 metų bandomojo biologijos egzamino užduotis. Pateikėme sunkesnių užduočių paaiškinimus, parodėme loginį neteisingų atsakymų atmetimo būdą. Šiek tiek ilgiau apsistojome ties homeostazės, genetikos, ekologijos temomis. Gilinomės į organizmų sandaros ir fiziologijos temas. Mokinius domino užduotys, pagrįstos statistiniais duomenimis. Aiškinomės šių užduočių sprendimo kelius ir mokėmės formuluoti apibendrintas ir detaliąsiasišvadas. Išsiskirstėme jau gerokai po  16 valandos, nes sulaukėme klausimų iš mokinių, todėl manome, biologijos brandos egzamino rezultatai šiais metais bus geresni. Linkime abiturientams išminties, loginio mąstymo ir sėkmės. Dėkojame Vilniaus rajono savivaldybės švietimo skyriaus administracijai ir specialistams už sudarytas puikias darbo sąlygas.

 

 

                         Paberžės ,,Verdenės“ biologijos mokytoja Regina Stankevičienė

Įspūdžiai iš Tarptautinio Gamtos Mokslų Festivalio

2015-01-06

Vilniaus r. mokiniams prieššventinis laikotarpis buvo ypatingas. Gruodžio 12 d. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos, Paberžės šv. Stanislovo Kostkos gimnazijos, Eitminiškių pagrindinės mokyklos bei Visalaukio mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniai dalyvavo IV Tarptautiniame Gamtos Mokslų Festivalyje, kuris vyko Gen. M. Zaruskio Licėjuje Vengoževe, Lenkijoje. Viso konkurse dalyvavo 11 mokyklų: 6 iš Lenkijos, 4 iš Vilniaus r. ir 1 iš Černiachovsko (Kaliningrado apskrities). Festivalio metu vyko tarptautinis gamtos mokslų konkursas:

Biologija – Planeta Terra. Tema: „Valgau tam, kad sveikai gyventi“ (Testas ir plakatas)

Chemija – Ceres. Tema: „Muilas, detergentai ir aplinka“ (Testas ir plakatas)

Fizika – Mobiuso kaspinas. Tema: „Pokyčių aplink mus priežastis“ (Testas ir praktinis darbas)

Kiekviena mokykla turėjo teisę pristatyti po trijų asmenų komandas. Mūsų rajono mokiniai dalyvavo kiekvienoje rungtyje, kurios susidarė iš 2 dalių:

I – individualus testas;

II – komandinė rungtis – laboratorinių užsiėmimų pravedimas ar plakato skatinančio sveiką gyvenseną paruošimas.

Po įtemptų užsiėmimų, Konstanto Parčevskio gimnazijos G1a kl. mokinys Julian Germanovič buvo pripažintas geriausiu individualioje veikloje ir biologijos konkurse iškovojo I vietą. Taip pat, gimnazijos biologų komanda laimėjo III vietą, o chemikų komanda liko IV.

Tarp užsiėmimo skyrėme laiko pažintinėms pasivaikščiojimams po miestą. Visi dalyviai gavo organizatorių ir rėmėjų dovanas. Grįžome sveiki ir patenkinti savo pasiekimais!

Vilniaus r. Konstanto Parčevskio gimnazijos

                                        biologijos mokytoja metodininkė

Regina Komar

Karjeros diena Paberžės ,,Verdenės“ gimnazijoje

2014-12-11

Gimnazijoje daug dėmesio skiriama profesiniam mokinių ugdymui. Lapkričio mėnuo yra tradicinis profesinio mokinių veiklinimo mėnuo. Dešimtokai pradeda rinktis individualaus ugdymo plano dalykus, dvyliktokai rimtai pradeda galvoti apie brandos egzaminų pasirinkimą. Lapkričio 19 dieną gimnazijoje vyko renginiai, skirti mokinių karjeros sampratai gilinti ir gyvenimo perspektyvoms formuoti. Šiai dienai gimnazistai ruošėsi iš anksto. Piešmokyklinės grupės ir 1-7 klasių mokiniai dalyvavo piešinių konkurse ,,Mano svajonių profesija“. Klasių vadovai aptarė su ugdytiniais profesijų pasirinkimo galimybes, diskutavo kokias profesijas ir kodėl reikėtų pasirinki, atskleidė gyvenimo prasmės ir profesinės veiklos santykį žmogaus gyvenime.

8; I-IV gimnazijos klasių mokiniai kūrė videosiužetus apie profesinį veiklinimą. Karjeros diena prasidėjo filmų peržiūra. Kiekviena klasė turėjo pristatyti savo darbą ir jį pakomentuoti. Visų klasių darbai buvo atlikti nepriekaištingai ir kūrybiškai. Vyresniųjų klasių gimnazistai konsultavo jaunesniuosius mokinius.

Klasių kūrybinius darbus galima pamatyti https://www.youtube.com/?gl=LT&hl=lt.

Po filmų peržiūros vyko susitikimai su UAB ,, Gruodė“ šeimos gydytoja Brigita Aidukiene ir Viešojo saugumo tarnybos priežiūros prie VRM Vilniaus dalinio specialiosios kuopos instruktoriumi Aleksandru Semionov.

Specialistai labai įdomiai pristatė savo profesijas, diskutavo su mokiniais, kodėl reikia rinktis šias profesijas. Gimnazistai suprato, kad gydytojo profesinė karjera yra ilga ir nelengva: daug mokomasi, kol tampama gydytoju, susipažino su gydytojo darbo organizacija ir profesine atsakomybe. Instruktorius Aleksandras, pasitelkęs IKT, mokiniams parodė, kokias veiklas vykdo jo atstovaujama tarnyba ir kokiomis asmeninėmis savybėmis reikia išsiskirti, siekiant karjeros šioje srityje.

Toliau ,,gyvenimo pamokos“ vyko mažuose koncentruose. 7-8 ir I-II gimnazijos klasėms savo sėkmės istorijas papasakojo LEU pradinio ugdymo pedagogikos 4 kurso studentės Paulina Bukauskaitė ir Inesa Tomilina. Su vidurinio ugdymo pakopos gimnazistais bendravo VU komunikacijos fakulteto kultūros informacijos ir komunikacijos 2 kurso studentė Violeta Godlevska. Buvusios mūsų gimnazijos mokinės gyvai ir vaizdžiai išdėstė mokiniams kodėl reikia mokytis, ko mokytis ir kaip mokytis.

Karjeros dienos kulminacija buvo tarnybinių šunų paroda. Kriminalistinių tyrimų centro Kinologijos valdybos vyriausieji patruliai Gintautas Bivainis ir Vytautas Kaziūnas pasakojo kaip atrenkami šunys šiai tarnybai, kaip jie dresiruojami. Mokiniams didelį įspūdį paliko įvairių tarnybinių - kriminalistinių su šunimis operacijų demonstravimas. Mokiniai galėjo paglostyti tarnybinius šunis, kurie taip klusniai vykdė operacijas.

IG klasės mokinių mintys po karjeros dienos:

,,Mokėsiu dresiruoti savo šuniuką“.

,,Ši diena padėjo suprasti, kodėl reikia mokytis. Reikia siekti savo tikslo“.

,,Labai padėjo susimąstyti apie ateitį“.

„Nuostabiai praleidau dieną gimnazijoje“.

,,Norėčiau, kad tokių renginių vyktų daugiau“.

,,Na, tiesiog šaunus buvo penktadienis“.

,,Sužinojau daug dalykų, kurie man buvo neaiškūs“.

,,Susidariau realų vaizdą apie savo ateitį“.

,,Ačiū už puikią dieną“.

Dėkojame visiems, dalyvavusiems šventėje. Diena buvo puiki visų mūsų dėka. Nuoširdus ačiū svečiams: Brigitai, Aleksandrui, Paulinai, Violetai, Inesai, Vytautui ir Gintautui. Linkime jiems didelės sėkmės jų profesinėje veikloje.

 

Paberžės ,,Verdenės“ gimnazijos

direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Regina Stankevičienė

Mokinių profesinis veiklinimas VŠĮ Širvintų ligoninėje

                  2014-12-08

  Mokinių profesinis informavimas ir veiklinimas yra vienas iš prioritetinių bendrojo lavinimo įstaigų tikslų. Įgyvendinant projektą ,,Ugdymo karjerai ir stebėsenos modulių sukūrimas ir plėtra bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme“ Nr. VP1-2.3-ŠMM-01-002, jau nuo 2010 metų realizuojamas sukurtas Bendrojo lavinimo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų mokinių ugdymo karjerai modelis. Dabartiniame etape yra akcentuojamas mokinių profesinis veiklinimas, kai pažintinių vizitų dėka mokiniai gali aplankyti konkrečias įstaigas, įmones ir pabendrauti su tam tikrų profesijų atstovais arba tiesiog ,,pasimatuoti konkrečią profesiją“.

   Vilniaus rajono Paberžės ,,Verdenės“ vyresniųjų   klasių mokiniai kartu su šv. Stanislavo Kostkos gimnazijos ir Visalaukės mokyklos daugiafunkcinio centro mokiniais dalyvavo profesinio veiklinimo renginyje VŠĮ Širvintų ligoninėje. Renginį padėjo organizuoti Vilniaus rajono PPT tarnybos vadovas Roman Juchnevič. Į Širvintas vykome konfortabiliu autobusu.  

   Mokiniai turėjo puikią galimybę susipažinti su Širvintų ligoninės darbo specifika. Domėjosi gydytojo, slaugytojo, sanitaro, įstaigos administratoriaus profesinėmis veiklomis. Mokiniai pabuvojo  priėmimo ir skubios pagalbos, chirurgijos, slaugos ir palaikomojo gydymo, vidaus ir vaikų ligų, rentgeno diagnostikos, dantų protezavimo ir bendrajame skyriuose. Ligoninėje yra daug naujos medicininės ir reabilitacinės įrangos. Mokiniai galėjo pamatyti kaip veikia ši aparatūra, sužinojo kokie tyrimai ir kokios reabilitacinės procedūros atliekamos šioje ligoninėje. Ilgiau užsibuvome reanimacijos skyriuje, kur gydytojai mums papasakojo kaip gelbėjama žmogaus gyvybė. Mokinius domino medikų studijų ir įsidarbinimo galimybės, darbo užmokestis. Suvokėme, kad šios srities specialistai yra  atsakingi ir už sveikatą ir už žmogaus gyvybę. Bene labiausiai jaunuosius ligoninės ,,vizitatorius“ sujaudino palaikomojo skyriaus pacientai ir sunkūs ligoniai. Stengėmės suprasti žmogaus kančią ir užjausti ligonius, kurie mus pasitiko su šypsena.

   VŠĮ Širvintų ligoninės personalas yra ne vien puikūs gydytojai, bet ir šaunūs pedagogai. Ligoninės personalui teko dirbti su dideliu būriu mokinių. Suskirsčius juos mažomis grupelėmis, darbas vyko sklandžiai. Buvo sudaryta galimybė daugiau pamatyti, prieiti arčiau prie medicininės aparatūros, pabendrauti su ligoniais ir gydytojais. Galėjome naujausios aparatūros pagalba pasitikrinti savo gyvybines funkcijas.

     Diena, praleista Širvintų ligoninėje, labai patiko mokiniams. Bendravimas su ligoninės personalu padėjo atsakyti į daugelį mokiniams rūpimų klausimų ir apsispręsti dėl ateities perspektyvos.

     Dėkojame VŠĮ Širvintų ligoninės personalui už nuoširdų bendravimą ir svetingą priėmimą.

 

Paberžės ,,Verdenės“ gimnazijos

direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Regina Stankevičienė

Mokomosios ekspedicijos „Paskui paukščius“ įspūdžiai

2014-10-20

 

Vilniaus rajono Kyviškių pagrindinės mokyklos 8 klasės mokiniai kartu su biologijos mokytoja Beata Petkevič spalio 1-5 dienomis dalyvavo  mokomojoje ekspedicijoje, kurios tikslas - tarptautinė paukščių palyda Tiuringijos federacinėje žemėje Vokietijoje.  Į išvyką - projekto „Paskui paukščius“ baigiamąjį renginį - keliavo  Kauno rajono Kulautuvos ir Šlienavos, Anykščių rajono Troškūnų, Ignalinos, Mažeikių rajono Sedos, Tauragės rajono Žygaičių, Raseinių, Ukmergės rajono Želvos, kelių Vilniaus mokyklų šauniausi mokiniai - jaunieji ornitologai, kurie atliko paukščių stebėjimus savo mokyklose ir gyvenamosiose vietovėse, saugomose teritorijose bei pristatė geriausius darbus respublikinėje konferencijoje, vykusioje Dubysos regioniniame parke.

                 Jauniesiems ornitologams atstovavo Hainicho nacionalinio parko darbuotojas Joachimas Blankas, kurispadėjo ne tik susivokti paukščių pasaulyje, pažinti retesnes Lietuvoje arba tik migracijų metu pastebimas paukščių rūšis, bet ir pasakojo apie paukščių migracijas, mokė pažinti balsus.

                 Joachimas lydėjo mokinius įspūdingu medžių lajų taku 40 metrų aukštyje ir pasakojo apie laukines kates. Pakilus į aukščiausią lajų tako vietą, bukų ir ąžuolų apsuptyje atsivėrė įspūdingas Vidurio Europos lapuočių miško vaizdas. Ypač  mokinius sudomino vilpišių (laukinių kačių) natūralios buveinės bukų ir skroblų miškuose, kuris Lietuvoje išnykęs jau senokai.

                 Lietuvos mokiniai skaičiavo paukščius prie Štauzė vandens saugyklos, kur stebėdami paukščius pro teleskopą  pirmą kartą pamatė šaukštasnapę antį, pelėsakalį, žaliąją meletą, juos registravo į lenteles, naudodamiesi vadovais pažino naujas rūšis. Išvykos rezultatas – 60 paukščių rūšių (Lietuvoje gyvena arba migruoja apie 400 rūšių), stebėta daugiau kaip 2000 įvairių paukščių individų.

                  Pusdienį renginio dalyviai skyrė Erfurte (Tiuringijos sostinėje) įsikūrusio ir visame pasaulyje žinomo Ega parko lankymui. Čia išsamiai pristatytas gamtos pasaulis, vyrauja augalija, sodininkystė, gėlininkystė. Vizito laiku vyko Moliūgų dienos, kurtos moliūgų skulptūros, miesto gyventojai laukė didžiausio moliūgo rinkimų. Drugelių name mokiniai stebėjo atogrąžų drugių rūšis, jų vystymąsi nuo lervos iki suaugusio drugio. 

                 Lankydami Bad Langezalca kurortinį miestelį norintys galėjo išsimaudyti terminiuose šaltiniuose, tačiau daugelis pasirinko pasivaikščiojimus po penkis botanikos sodus ir pažintį su gamta. Mažo miestelio nuo viduramžių išlikęs senamiestis nepaliko abejingų. 

                 Taip pat dalis kelionės laiko buvo skirta pažintinei programai ir ekskursijoms: aplankytas Veimaro semamiestis, Eizenachas, ankstyvųjų Viduramžių laikus menanti Vartburgo pilis. Nors lankytose vietose itin gausu kultūros ir istorijos paveldo, mokiniai ir vadovai dažnai pirmiausia pastebėdavo gamtos srities objektus ir įdomybes. Veimare dalyviai susipažino su J. V. Gėtės laikais sodintu didžiuliu ginkmedžiu, visus sužavėjo šio iš Kinijos kilusio ir gyvąja iškasena vadinamo medžio savotiškas kultas mieste – suvenyrai, knygos, kavinių vardai, jaunų medelių alėjos.

                 Dėkojame organizatoriams, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus darbuotojams, už kelionės organizavimą,  galimybę mokytojams ir jų mokiniams siekti pažinimo bei linkime organizatoriams prasmingų darbų ateityje. 

 

Beata Petkevič,

Vilniaus rajono Kyviškių pagrindinės mokyklos

biologijos mokytoja

Vilniaus rajono Mokyklų metodinės tarybos seminaras „Patirtinis mokymas(is)“

2014-05-23

2014 m. gegužės 22 d. Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijoje vyko Vilniaus rajono Mokyklų metodinės tarybos seminaras „Patirtinis mokymas(is)“. Seminare buvo kviečiami dalyvauti mokyklų metodinės tarybos nariai, anglų kalbos, lietuvių kalbos, rusų kalbos, technologijų, informacinių technologijų, matematikos, istorijos, kūno kultūros, etikos, biologijos ir chemijos mokytojai. Atvykę seminaro dalyvai turėjo galimybę stebėti po dvi atviras pamokas. Galima buvo rinktis iš šių siūlomų pamokų: integruota rusų kalbos ir matematikos pamoka IG (9) klasėje, integruota anglų kalbos ir etikos pamoka 6 klasėje; Mokinių vedama lietuvių kalbos pamoka 7 klasėje; mokinių vedama istorijos pamoka IIG (10) klasėje; integruota informacinių technologijų ir anglų kalbos pamoka IG klasėje; integruota biologijos ir chemijos pamoka 8 klasėje (biologijos vyresnioji mokytoja Jūratė Taučiuvienė ir chemijos vyresnioji mokytoja Tatjana Paškel); kūno kultūros pamoka 5 klasėje su IIIG klasės savanoriais; technologijų pamoka 6 klasėje su IIIG klasės savanoriais.

Mokykla sulaukė 18 svečių iš įvairių Vilniaus rajono mokymosi įstaigų. Integruotą biologijos ir chemijos pamoką stebėjo 6 mokyklos svečiai atvykę iš Nemėžio, Kalvelių, Valčiūnų, Pagirių ir Pakenės mokyklų. Pamokos tema buvo „Žmogaus poveikis gamtai – šiltnamio efektas“. Mokiniai pamokoje buvo suskirstyti į 4 grupes pagal gebėjimus ir pomėgius. Pirmoji grupė dirbo su gamtos mokslų kompiuterinė laboratorija „Nova 5000“. Jie tyrė CO koncentraciją klasėje, mokyklos valgykloje ir kieme. Antroji grupė konstravo aplinką teršiančių medžiagų molekules su mokomuoju molekulių konstravimo modeliu. Trečioji grupė apdorojo duomenis apie Lietuvos miestų užterštumą ir braižė diagramą bei skaičiavo, kiek deguonies pagamina trys pušys per parą. Ketvirtoji grupė piešė plakatą „Mažinkime taršą“. Visos grupės pristatė savo veilkas.

Po atvirų pamokų ciklo vyko seminaras, kurio metu buvo aptartos stebėtos pamokos, mokyklos svečiai susipažino su patirtinio mokymosi filosofija, teorija bei metodais.

Ačiū visiems seminaro dalyviams.

 

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos

biologijos vyresnioji mokytoja

Jūratė Taučiuvienė

Tarp šauniausių 2014 metų 5–8 klasių Lietuvos gamtininkų - du Vilniaus rajono mokiniai

2015-05-16

Gegužės 6-ąją vyko kasmetinis respublikinis mokinių gebėjimų konkursas „Lietuvos gamtininkas“. Šiais metais į renginį buvo pakviesti 44 pirmąjį konkurso atrankos etapą laimėję 5–8 klasių dalyviai iš visos Lietuvos, nuo Baltijos jūros iki Dainavos. Vilniaus rajonui atstovavo mokiniai iš Nemenčinės Konstanto Parčevskio ir Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijų bei mokiniai iš Mostiškių pagrindinės mokyklos. Šiais mokslo metais renginys vyko Vilniaus universiteto botanikos sode, Kairėnuose, kuris didžiuojasi savo sukaupta didžiule augalų kolekcija.

Po įkvepiančio ir padrąsinančio Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjo Almanto Kulbio sveikinimo žodžio, 5–6 ir 7–8 klasių mokiniai iškeliavo atlikti 2 valandų praktines užduotis. Pirmoji grupė dirbo dendrologinės kolekcijos skyriuje, antroji – plačialapių miško buveinėje. Dalyvių gebėjimai buvo tikrinami ne tik botanikos, zoologijos, ekologijos, bet ir matematikos, geografijos srityse, o įveikus visas užduotis laukė edukacinė ekskursija po botanikos sodą, kurios metu dalyviai ir jų mokytojai buvo supažindinti su erikinių šeimos augalais – rododendrais, šiltnamio augalų kolekcija, japoniško sodo struktūra.

Po pažinties su įspūdingais sodo augalais ir įdomių pasakojimų vyko žaismingas ir smagus darbų aptarimas, auksinių minčių komentavimas, dalijimasis įspūdžiais. Vyresnieji mokiniai juokaudami pastebėjo, kad niekada nėra praleidę visos valandos tyrinėdami vieną medį.

2014 metų šauniausi 7-8 klasių Lietuvos gamtininkai:

I vietą laimėjo 8 klasės mokinė Kuklytė Eigintė iš Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos.

II vietą laimėjo 8a klasės mokinė Juršėnaitė Goda iš Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos.

III vieta – 8a klasės mokinys Germanovič Julijan iš Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos.

Konkurso metu mokiniai rinko taškus už teisingai atliktas užduotis. Maksimalus taškų skaičius buvo 116. Pirmosios vietos nugalėtoja Eigintė Kuklytė surinko net 105 taškus, o trečiosios vietos laimėtojas Julijan Germanovič surinko 91 tašką.

Konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti LMNŠC diplomais ir prizais, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos padovanotomis autoriaus Selemono Paltanavičiaus knygomis „Lūšis: sugrįžimas į Lietuvos girias“ ir Botanikos sodo leidiniais. Dėkojame Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriausvedėjui Almantui Kulbiui ir metodininkei Ritai Babiedaitei už šaunų renginį ir gerai praleistą laiką.

 

Vilniaus rajono Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos

biologijos vyresnioji mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Respublikiniame Jaunųjų miško bičiulių fotografijų konkurse „Žvilgsnis į miško įdomybes“ Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos mokinės tapo nugalėtojomis

2015-05-16

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijoje jau kelis dešimtmečius aktyviai veikia Jaunųjų miško bičiulių būrelis. Būrelį globoja Juodšilių girininkija. Mokiniai noriai lanko būrelį, nes pagrindinė veikla vyksta miške. Kasmet būrelio nariai dalyvauja įvairiuose JMB sambūrio organizuojamuose renginiuose ir konkursuose. Jau antri metai iš eilės mokyklos mokiniai tampa respublikinių konkursų nugalėtojais.

Šiais metais respublikiniame Jaunųjų miško bičiulių fotografijų konkurse „Žvilgsnis į miško įdomybes“ pirmąją vietą laimėjo 6 klasės mokinė Guoda Taučiutė ir 8 klasės mokinė Evelina Stefanovičiūtė. Jų bendros kūrybos nuotrauka „Paslaptinga glūduma“ nepaliko abejingos vertinimo komisijos ir buvo pripažinta geriausia. Iš viso į konkursą buvo atsiųsta daugiau nei 200 nuotraukų iš visos Lietuvos.

Fotografijų konkurso „Žvilgsnis į miško įdomybes“ darbai eksponuojami muziejuje „Girios aidas“ Druskininkuose.

Vilniaus rajono Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos

biologijos vyresnioji mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Akcija „Tylos stebuklinga versmė“

Buivydžių vidurinėje mokykloje

     2014-05-08

   Balandžio 30 d. minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Visuomenė triukšmą vertina kaip vieną iš didžiausių aplinkosaugos problemų. Pastaruoju metu vis daugiau akcentuojama triukšmo žalingą įtaką sveikatai, ypač vaikų sveikatai. Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė 2014 metus Vaikų sveikatos metais. Lietuvos mokykloms buvo pasiūlyta balandžio 30 dieną organizuoti akciją „Tylos stebuklinga versmė“, skirta Tarptautinei kovos su triukšmu dienai paminėti.

     Mūsų mokykloje šios akcijos organizatoriai buvo 9 klasės mokiniai kartu su auklėtoja, biologijos mokytoja Tatjana Mincevič, o dalyviais tapo visi mokyklos bendruomenės nariai – mokiniai, mokytojai, darbuotojai ir tėveliai.

     Akcijos tikslas – ugdyti vaikų supratimą apie triukšmą ir atsakomybę dėl jų pačių keliamo triukšmo.

     Akcijos dieną organizatoriai ant mokyklos durų pakabino didelį plakatą „Tylos diena“, o pastato viduje - stendą su informacija KAS vyksta, KADA, KUR, KAS dalyvauja ir KĄ reikia daryti. Po pirmos pamokos devintos klasės mokiniai pristatė mokyklos bendruomenei prezentaciją apie triukšmo žalą žmogaus sveikatai ir paskelbė konkursą „Tyliausia klasė“. Prieš pradedami žaidimą organizatoriai atliko neįprastą eksperimentą, kuris leido pajausti triukšmo įtaką žmogaus emociniai būsenai: kiekvienai klasei iš eilės buvo pasiūlyta sukelti tokį triukšmą, kokį tik pajėgs. Siaubingą riksmą, nuo kurio spengėjo ausyse, keitė atsipalaiduojančios tylos akimirkos.

„Tyliausios klasės“ konkurso svarbiausias etapas buvo „Tyli  pamoka“, kurios metu ne tik vaikai, bet ir mokytojai neturėjo teisės ištarti nė vieno žodžio. Kiekvienoje pamokoje dalyvavo „stebėtojas“, kuris už tylos pažeidimus rašydavo klasei baudos taškus. Tai buvo tikrai nelengvas išbandymas ne tik mokiniams, bet ir mokytojams.

     Sekantis konkurso etapas buvo „Tyla valgykloje“ – už valgyklos durų girdėjosi tik indų brazgesys, o virtuvės darbuotojos, maloniai nustebintos, pasiūlė organizatoriams pratęsti akciją iki mokslo metų pabaigos.

     Dar vienas sunkus išbandymas laukė mokinių per ilgąją pertrauką, nes ji buvo paskelbta „Tylos pertrauka“. Jos metu kalbėtis buvo galima tik pašnibždomis. Už kiekvieną garsiau ištartą žodį klasė gaudavo baudos taškus. Stebinantis vaizdas iškilo prieš akis: mokykloje kaip visada virė gyvenimas – vaikai bendravo, žaidė, juokėsi, bet beveik visiškoje tyloje, naudodami gestus, judesius ir mimiką. Nesigirdėjo net durų trankymo, o mokytojos vaikščiojo ant pirštų galiukų, kad nesigirdėtų kulniukų kaukšėjimo.

     Dienos pabaigoje mokyklos bendruomenė vėl susirinko ir iškilmingai paminėjo Tylos minutę, kuri buvo paskelbta visame pasaulyje nuo 14:15 iki 14:16 valandos. Akcijos organizatoriai paskelbė konkurso rezultatus. „Tyliausios klasės titulą“ iškovojo klasė, kuri surinko mažiausiai baudos taškų per visą akcijos dieną. Tai buvo mūsų jauniausieji draugai – penktokai, kurie įprastomis dienomis tikrai neišsiskiria drausmingumu.

     Artėjant prie renginio pabaigos dalijomės įspūdžiais, kuriuos sukėlė toks neįprastas eksperimentas mūsų mokykloje. Pirmą kartą galėjome palyginti triukšmą ir tylą, pajausti jų įtaką emociniai būsenai, bendravimo kokybei. Drąsiai galime teigti, kad Tylos diena mokykloje buvo daug jaukesnė negu įprastos dienos, nebuvo agresijos išpuolių, nesusipratimų, mokiniai ir mokytojai dienos pabaigoje buvo mažiau pavargę ir daugiau šypsojosi.

     Esame labai patenkinti, kad mums pavyko susipažindinti mokyklos bendruomenę su triukšmu kaip aplinkosaugos veiksniu ir atkreipti dėmesį į jo žalingą poveikį sveikatai. Kovos su triukšmu akciją mokykloje organizavome pirmą kartą, bet tikimės, kad ne paskutinį. Galbūt tai taps mūsų mokyklos tradicija ir kaupiant naudingą patirtį mokysimės elgtis tyliai, kursime tylesnę mokyklą ir tylesnius namus, taip pat saugosime savo ir mus supančių žmonių sveikatą.

     Vykdant tylos eksperimentą, mes pasiekėme pozityvių rezultatų, todėl kviečiame kitas mokyklas sekti mūsų pavyzdžiu ir ateinančiais metais balandžio 30 Tarptautine kovos su triukšmu dieną, pajausti „Tylos stebuklingą versmę“.

Biologijos mokytoja Tatjana Mincevič

Vilniaus r. Rukainių vidurinės mokyklos mokinė – tarp rašinių konkurso, skirto DNR dienai paminėti, nacionalinio etapo laimėtojų

2014-05-08

Balandžio 25 dieną įvyko rašinių konkuso, skirto DNR dienai paminėti, nacionalinio etapo laimėtojų apdovanojimo renginys.

DNR diena pasaulyje minima nuo 2003 m. (tais metais sukako 50 metų nuo DNR spiralės struktūros atradimo). Tai kasmetinis tarptautinis genetikos mokslo ir stulbinančių pasiekimų paminėjimas. Jau septintąjį kartą Europos ir devintąjį kartą  JAV mokiniai buvo kviečiami dalyvauti rašinių konkurse, kurio svarbiausias tikslas – paskatinti mokinius apmąstyti, išanalizuoti ir pateikti savo mintis apie genetinių tyrimų ir jų taikymo gyvenime svarbą.

Lietuvos mokiniai konkurse dalyvavo septintąjį kartą. Net penki mokiniai ankstesniais metais yra užėmę prizines vietas Europos mokinių rašinių konkurse. Nacionalinį konkursą Lietuvoje organizuoja Lietuvos žmogaus genetikos draugija, Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, konkurso rėmėjai. Pateikę geriausius rašinius mokiniai, kaip ir ankstesniais metais, gavo pažymėjimus ir buvo apdovanoti vertingais prizais. Aktyvūs konkurso dalyviai buvo kviečiami į kasmetinį DNR dienos minėjimo renginį Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Renginio metu mokiniai išgirdo garsios pasaulio mokslininkės ir gydytojos genetikės Rūtos Basel-Vanagaitės paskaitą; turėjo galimybę dalyvauti ekskursijose, kurias savo laboratorijose organizavo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centras ir Biotechnologijos institutas bei biotechnologijų įmonės Biotechpharma ir Thermo Fisher.

Mokiniai nagrinėjo daugiaveiksnius požymius, pavyzdžiui, kraujospūdį, ūgį, širdies ir kraujagyslių ligas ar autizmą, kurie yra daugelio genų ir aplinkos veiksnių sąveikos rezultatas. Reikėjo pasirinkti vieną iš daugiaveiksnių žmogaus požymių, įvertinti ir paaiškinti bent vieno genetinio veiksnio ir vieno aplinkos veiksnio įtaką požymiui bei aptarti, kaip šių veiksnių sąveika lemia fenotipą.

Šiemet konkurse dalyvavo mokiniai iš 24 Lietuvos miestų ir miestelių ugdymo įstaigų. Rašinius pateikė 25 mokiniai iš 11-12 klasių, po 4 mokinius iš 9-10 klasių ir 1 mokinys iš 8 klasės. Nagrinėti tokie požymiai kaip Alsheimerio liga, alergija, autizmas, epilepsija, homoseksualumas, alkoholizmas, ūgis, širdies ir kraujagyslių ligos, pjautuvinė anemija, šizofrenija ir kiti. Viena iš rašinių vertintojų, Vilniaus Žvėryno gimnazijos mokytoja Jolita Kančiauskienė, pasidžiaugė, kad šiais metais rašiniai buvo brandūs, įtaigūs, pagrįsti, raiškūs, drąsūs.

Džiugu, kad Vilniaus r. Rukainių vidurinės mokyklos dešimtokė dalyvavo konkurse ir tapo viena iš jo laimėtojų. Dorota Demjanko buvo pakviesta į renginį, nacionaliniame etape ji pelnė II vietą, buvo apdovanota II laipsnio diplomu ir gavo ŠMM įsteigtus prizus bei turėjo galimybę dalyvauti ekskursijose.

Padėkas už mokinės parengimą gavo biologijos mokytoja Alicija Karpovič ir mokinę konsultavusi lietuvių kalbos mokytoja Oksana Aleknavičius.

Lietuvių kalbos mokytoja
  Oksana Aleknavičius

Atviros biologijos pamokos įspūdžiai

2014-04-17

    2014 m. balandžio 4 dieną Kyviškių pagrindinės mokyklos mokytoja Beata Petkevič vedė atvirą pamoką ,,Žmogaus griaučiai“ 7 klasėje. Atvirą pamoką stebėjo biologijos mokytojos, dirbančios rajono mokyklose, mokyklos direktorė Janina Soltanovičienė bei direktorės pavaduotoja ugdymui Ana Kairienė.

   Septintokai produktyviai dirbo, atliko kruopščiai visas mokytojos skirtas užduotis, pamokos tikslas ir uždaviniai buvo pasiekti, stebėtojos liko sužavėtos mokinių supratingumu ir uoliu darbu.

  Per pamokos aptarimą stebėtojos dėkojo už galimybę pamatyti pamoką, išsiaiškinti rūpimus klausimus ir paliko gražius atsiliepimus apie mokinių ir mokytojos darbą.

Kyviškių pagrindinės mokyklos biologijos mokytoja

Beata Petkevič

 

Vilniaus miesto ir rajono mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „SVEIKUOLIŲ SVEIKUOLIAI" nugalėtojai rungėsi II konkurso etape

2014-04-09

Kovo 25 dieną Vilniaus miesto ir rajono mokinių, mokytojų ir sveikatos specialistų konkurso I etapo nugalėtojai: Simono Daukanto progimnazijos; Jono Pauliaus II progimnazijos; Radvilų gimnazijos, Vilniaus rajono Kalvelių „AUŠROS" bei S.Moniuškos gimnazijų, Rudaminos F. Ruščico gimnazijos, Marijampolio M. Lukšienės gimnazijos komandos dalyvavo Rokiškio Senamiesčio progimnazijoje vykusiame konkurso „Sveikuolių sveikuoliai" II etape. Visos komandos buvo puikiai nusiteikusios ir ryžtingai siekė pergalės.

Renginys buvo puikiai suplanuotas – kol vienos amžiaus grupės mokiniai rungėsi tarpusavyje, kitų mokyklų atstovai dalyvavo Rokiškio krašto muziejaus edukacinėje programoje „Sūrio kelias" ir apžiūrėjo Rokiškio dvaro ekspozicijas. „Sveikuolių sveikuoliai“  tradiciškai prasidėjo komandų prisistatymais, kurie buvo vienas už kitą įspūdingesni. Po jų dalyviai atliko teorines ir praktines užduotis, kurios reikalavo tikrai daug žinių ir gebėjimų. Sportinėje dalyje komandos varžėsi judriosiose estafetėse. Į pateiktus klausimus atsakinėjo ir komandoms taškus pelnė vaikus atlydėję pedagogai bei sveikatos specialistai. Šiais mokslo metais Vilniaus rajoną atstovavusioms komandos nepasisekė užimti prizinių vietų, bet mokiniai liko patenkinti pasiekimais ir pilni pasirįžimo kitais metais vėl dalyvauti sveikuoliuose. Nuoširdžiai dėkojame konkurso organizatoriams už organizuotumą, operatyvumą ir gerai praleistą laiką.

 

Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė

Projektas Buivydžių vidurinėje mokykloje

„Augu, sportuoju, sveikai maitinuosi.“

2014-03-22

„Sveikata yra dovana, kurią reikia pasidovanoti sau pačiam“ (Bodo Werner).

Atsižvelgiant į šią aksiomą, mūsų mokykloje vasaris, kaip ir kasmet, buvo paskelbtas sveikatingumo mėnesiu. Akcijos metu mokykloje buvo vykdomi renginiai, skleidžiantys sveikos gyvensenos idėjas ir ugdantys sveikatingumo įgūdžius. Tai buvo:

- pamokų „Sveika mityba ir fizinis aktyvumas“ 5 – 10 klasėse ciklas (biologijos mokytoja Tatjana Mincevič);

- praktiniai užsiėmimai pradinėse klasėse (soc. pedagogas Marina Dzvinel);

- sporto varžybos ir žaidimai (kūno kultūros mokytojas Tadeuš Mincevič).

Bet daugiausia mokinių dėmesio susilaukė projektas „Augu, sportuoju, sveikai maitinuosi.“ Projektą organizavo ir vykdė 8 kl. mokiniai kartu su klasės auklėtoja Regina Tamošiūniene ir biologijos mokytoja Tatjana Mincevič. Įgyvendinant šį projektą norėta sužinoti, ar mūsų mokiniai puoselėja sveiko gyvenimo būdą. Projekte dalyvavusiems 5-10 kl. mokiniais buvo išdalintos anketos, kuriose klausimai buvo susiję su maitinimosi įgūdžiais, asmens higiena, fiziniu aktyvumu. Anketavimo duomenis projekto vykdytojai apibendrino braižydami diagramas pasitelkiant į pagalbą IKT programas. Projekto rezultatų pristatymui mokiniai paruošė multimedialinį pristatymą, kurį pademonstravo mokyklos bendruomenei kovo pradžioje. Pasirodė, kad šie rezultatai yra labai pozityvus ir optimistiški. Dauguma mokinių:

·         maitinasi sveikai – valgo 3-4 kartus per dieną, pusryčiauja, valgo pakankamai daržovių ir vaisių, geria sultys, pieną ir mineralinį vandenį;

·         propaguoja aktyvų gyvenimo būdą – mėgsta kūno kultūros pamokas, sportuoja laisvalaikiu, aktyviai poilsiauja.

Ir tik nedidelė mokinių dalis kartais valgo „fast-foodus“, geria saldžiuosius gazuotus gėrimus ir daug laiko praleidžia prie kompiuterio. Bet po tokių renginių jų skaičius tikrai mažės.

Kalbantis apie sveiką gyvenimo būdą, neįmanoma neprisiminti žalingų įpročių įtakos sveikatai. 8 kl. mokinės Anastasija Žonych, Aneta Basiul ir Lucina Rynkun pristatė darbus su skaidrėmis apie alkoholio, cigarečių ir narkotikų žalą jaunam organizmui.

Baigdami pristatymą, projekto vykdytojai palinkėjo visiems:

·         vengti žalingų įpročių,

·         tinkamai maitintis,

·         sportuoti,

·         aktyviai ilsėtis,

·         visada būti sveikiems ir energingiems,

      o tai reiškia – puoselėti sveiką gyvenimo būdą.

Buivydžų vidurinės mokyklos biologijos mokytoja, Tatjana Mincevič

 

Į pagalbą abiturientui

2014-01-28

Sausio 21 d. Vilniaus r. savivaldybėje įvyko antrasis  biologijos mokytojų ir 11-12 kl. mokinių užsiėmimas „Į BIOLOGIJOS EGZAMINĄ BE BAIMĖS“, kuriame dalyvavo apie 50 dalyvių iš įvairių Vilniaus r. gimnazijų, vidurinių ir pagrindinių mokyklų. Užsiėmimą vedė Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos mokytoja metodininkė Kristina Voitechovič, kurį jau ne pirmus metus dalyvauja biologijos valstybinio egzamino vertinime. Renginio tikslas - padėti mokiniams geriau pasirengti biologijos brandos egzaminui. Mokiniai kartu su mokytoja konsultante atliko biologijos egzamino užduotis, atsakinėjo į klausimus, analizavo juos bei aptarė dažniausiai pasitaikančias klaidas.  Mokytojai turėjo galimybę aptarti pasirengimo brandos egzaminui sunkumus, susipažinti su  vertinimo ypatumais bei sunkumais.

Kovo mėnesį planuojamas dar vienas praktinis užsiėmimas, kurio metu bus nagrinėjamos  įvairių biologijos sričių egzamino užduotys. Mokiniai dar kartą bandys susisteminti žinias atsakinėdami į struktūruotus  klausimus.

 

Biologijos mokytoja metodininkė Kristina Voitechovič

SVEIKUOLIŲ SVEIKUOLIAI

2013-12-06

2013 m. lapkričio 29 d. Vilniaus r. Riešės gimnazijoje vyko tarptautinis mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“. Šiais metais sveikuolių konkurse Marijampolio Meilės Lukšienės vidurinę mokyklą atstovavo 5 aštuntokai, biologijos mokytoja Jūratė Taučiuvienė ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Ana Kamarauskienė.

Kiekviena komanda turėjo sugalvoti pavadinimą. Mūsų komanda vadinosi „Salutem“, o tai iš lotynų kalbos išvertus reikštų „sveikata“. Nuvykę į Riešės gimnaziją ir persirengę stojome į mūšio lauką. Pirmoji užduotis – prisistatymas. Drąsiai žengėme į salės vidurį ir, pasakę lotyniškus posakius apie sveikatą, užtraukėme pačių kurtą dainą. Manau, palikome didelį įspūdį. Visi įsidėmėjo mūsų komandos pavadimą.

Vėliau sekė teorinė ir praktinė užduotys. Jos buvo įdomios ir intriguojančios, todėl turėjome parodyti visas savo žinias apie maisto medžiagas ir jų teikiamą naudą. Mums reikėjo aprašyti, kaip elgtumėmės įvairiose ekstremaliose situacijose, o šiuo atveju – ką darytumėme, jei mūsų draugas staiga sukluptų iš skausmo, o suaugusiųjų aplink nebūtų? Smagiausia, manau, visiems buvo judrioji užduotis, kurią atlikome labai lengvai, nors ir neišvengėme traumų. Kapitonai taip pat gavo individualią užduotį, kuri pareikalavo žinių, bet buvo greitai įveikta.

Konkursas artėjo į pabaigą, komisija skaičiavo komandų surinktus balus, o mes degėme nekantrumu. Laukėme tos akimirkos, kada pradės skelbti nugalėtojus. Kai pagaliau pasakė, kas laimėjo antrąją vietą, o tai buvome ne mes, todėl labai nudžiugome, nes tai reiškė – pergalė mūsų! Šypsodamiesi nuėjome atsiimti apdovanojimų, kurie taip pat buvo labai gražūs. Dabar laukiame pavasario, kada važiuosime į Rokiškį atstovauti Vilniaus rajono sveikuolių sveikuolius.

Vilniaus r.

Marijampolio Meilės Lukšienės

vidurinės mokyklos

8 klasės mokinė

Eigintė Kuklytė

Tarptautinės AIDS dienos minėjimas Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje

2013-12-04

Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena. Pasaulyje ši diena minima nuo 1988 metų, kai viso pasaulio Sveikatos ministrų suvažiavime nuspręsta keistis informacija, susijusia su šia liga.

Minint Tarptautinę AIDS dieną, gruodžio 2 d., mūsų gimnazijoje vyravo išskirtinė nuotaika. Mokiniai tą dieną galėjo pasidomėti apie AIDS ligą informaciniame stende, smagiai praleisti laiką surengtame „Protų mūšyje“, kurį specialiai mokykloms parengė Zigmas Nagys iš ULAC Švietimo ir  komunikacijos skyriaus bei partneriai. Esame labai dėkingi Zigmui Nagiui ir jo kolegoms už puikios priemonės parengimą, kuri jau antrus metus sulaukė teigiamų atsiliepimų iš mūsų gimnazijos mokinių lūpų.

Džiaugiamės, kad šiais metais surengtame „Protų mūšyje“ kartu su mokinių komandomis rungėsi gimnazijos mokytojų komanda.

Išklausę pranešimo apie AIDS, kurį parengė Gabriela Jaševskaja, IIIA gimnazijos klasės mokinė, pasigrožėję „ŽIV viruso šokiu“, kurį pristatė 6a klasės mokinės, komandos „kovojo“ su savo protu. Renginio pabaigoje visi dalyvavę mokiniai sušoko draugystės šokį, kuriam iš anksto ruošėsi kartu su kūno kultūros mokytoja metodininke Teresa Jakubovska.

Geriausiais „Protmūšio“ rezultatais pasidžiaugė mokytojų komanda, tačiau konkurse nedalyvavo, o iš mokinių komandų laimėtojais tapo IIB gimnazijos klasės mokiniai. Sveikiname!

 Nuoširdžiai dėkojame visoms komandoms už aktyvų dalyvavimą renginyje. Taip pat tariame ačiū tiems, kurie tą minėjimą palaikė, inicijavo ir organizavo: vyresn. socialinei pedagogei Ingai Kočiūnaitei, biologijos mokytojai metodininkei Alai Belevič, kūno kultūros mokytojai metodininkei Teresei Jakubovskai, psichologei Kristinai Leščinskaitei, dailės mokytojai metodininkei Svetlanai Voytkevich, IIIA klasės mokiniams - renginio operatoriams: Mateušui Baranovskiui ir Danieliui Slepčenko.

 

Ana Pavilovič-Jančis

biologijos vyresn. mokytoja

Tarptautinės AIDS dienos minėjimas

Mickūnų vidurinėje mokykloje

2013-11-29

Gruodžio 1-ąją dieną Pasaulinė kovos su AIDS diena buvo minėta Mickūnų vidurinėje mokykloje. Buvo paruošti informaciniai stendai. Biologijos kabinete iš žvakučių 11 klasės mokiniai sudėliojo AIDS dienos simbolį - raudoną kaspiną, kuris švietė visą dieną.

11 klasės mokinė Evelina Makovska 8-12 klasėms perskaitė paskaitą apie AIDS, taip pat parodė keletą filmukų apie šią ligą. Jo metu mokiniai sužinojo, kas tai yra ŽIV, AIDS. Kaip galima užsikrėsti ir kada susirgti.

Už surengtą Pasaulinės AIDS dienos paminėjimą mokykloje dėkojame 8-12 klasėms mokiniams ir 11 klasės mokinei E. Makovskai bei biologijos mokytojai metodininkei Eleonorai Makovskai.

Parengė Vilniaus r. Mickūnų vidurinės mokyklos

Biologijos mokytoja metodininkė

Eleonora Makovska

Moksleivių, mokytojų ir visuomenės sveikatos specialistų konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“ 

2013-12-03

Lapkričio 29 dieną Riešės gimnazijoje įvyko Vilniaus rajono 5-6 ir 7-8 mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapas. Renginį organizavo Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Konkursu buvo siekiama ugdyti sveiką gyvenseną kaip kasdienį gyvenimo būdą, skatinti mokinius saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą.

        7/8 klasių mokinių grupėje dėl sveikuolių titulo varžėsi 5 komandos. Prisistatymo metu atsiskleidė jų kūrybingumas ir artistiškumas: moksleiviai linksmai dainavo, šoko, vaidino. Po to turėjo atsakyti į klausimus apie sveiką gyvenseną, atlikti užduotis pirmosios pagalbos, žmogaus saugos klausimais. Atskira rungtis buvo skirta komandų kapitonams, kurie galėjo laimėti papildomų taškų savo komandai. Pedagogai ir sveikatos priežiūros specialistai turėjo galimybę pademonstruoti savo žinias sveikatos ugdymo srityje. Pabaigoje komandos sudalyvavo estafetėse.

       Konkurso komisijos pirmininkė Liudmila Sliužienė paskelbė rezultatus ir pakomentavo komandų atsakymus. Paaiškėjo, kad visi dalyviai puikiai apibūdino priklausomybės nuo kompiuterio požymius, mokėjo suteikti draugui pirmąją pagalbą, neblogai atsakė į klausimus apie rūkymo žalą. Ir nors ne visi mokiniai atpažino sėlenas, o kai kurie netgi supainiojo pupeles su žirniais, klaidos verčia mus jas taisyti ir iš jų pasimokyti.

Konkurso nugalėtojais tapo komanda ,,Salutem“ iš Marijampolio vidurinės mokyklos, antrą vietą laimėjo ,,Sveikonautai“ iš Sudervės Mariano Zdziechovskio pagrindinės mokyklos, trečia vieta atiteko ,, Sveikučiams“ iš Riešės pagrindinės mokyklos.

Linkime nugalėtojams sėkmės antrame konkurso etape!

 

Biologijos mokytoja metodininkė Lilija Ogint

Žemės dienos minėjimas Vilniaus r. Mickūnų vidurinėje mokykloje 

                2013-12-03

Balandžio 26 d. Vilniaus r. Mickūnų vidurinėje mokykloje įvyko atviras integruotas biologijos-geografijos-dailės renginys, skirtas Žemės dienai paminėti. Į renginį atvyko svečių – 14 geografijos, biologijos, dailės  mokytojų  iš 11 Vilniaus r. mokyklų.

          Renginio pradžioje 10 klasės mokinės trumpai apžvelgė Žemės dienos atsiradimo istoriją, taip pat pristatė svarbiausias problemas gresiančias  Žemei.

Vaidinime ,,Žemės daktaras“, kuriame vaidino 6-ų, 10-ų, 12-ų klasių mokiniai,  ,,daktaras“ nustatė,  kad  dabartinė Žemė serga plaučių užterštumu, šiltnamio efektu,  kad  Žemės odos būklė itin blogos kokybės. Visi kartu bandė padėti sergančiai Žemei.

Mūsų mokykla kasmet ypač aktyviai dalyvauja akcijoje ,,Darom“, apie tai mokiniai sukūrė filmą, kurį parodė  svečiams. Taip pat nepamiršome pasidalinti savo patirtimi gaminant inkilus ir jų kėlimo į medžius  šventės akimirkomis.

Vaidinime ,,Išgelbėsime Žemę“ 9-os klasės mokiniai pabrėžė atliekų rūšiavimo būtinumą, aplinkos taršos mažinimą ir išvardijo būdus, kaip galima būtų išsaugoti mūsų planetą.

Renginio pabaigą vainikavo madų demonstravimas iš antrinių žaliavų. Madas pristatė 7-ų, 8-ų, 10-ų klasių mokinės.

Be to dailės mokytoja ekspertė Kristina Narkevič ir technologijų mokytoja metodininkė Svetlana Monid kartu su mokiniais iš atliekų pagamino įvairiausių daiktų, kuriuos parodė surengtoje parodoje.

Po renginio, geografijos mokytoja metodininkė Tatjana Koženevska ir biologijos mokytoja metodininkė Eleonora Makovska su mokytojais pasidalino gerąja savo darbo patirtimi.

Renginio organizatorės:

Dailės mokytoja ekspertė Kristina Narkevič

Geografijos mokytoja metodininkė Tatjana Koženevska

Biologijos mokytoja metodininkė Eleonora Makovska

Mokslinės išvykos įspūdžiai

2013-11-25

                Lapkričio 17 - 23 dienomis Vilniaus, Trakų miestų bei Vilniaus rajono mokyklų trisdešimties 10 - 12 klasių mokinių grupė dalyvavo projekte ,,Gabus mokinys - biologijos numylėtojas", kuri organizavo ,,Wspólnota Polska" ir Olštyno Varmijos - Mazurijos universiteto Biologijos ir Biotechnologijos fakultetas.

                Jaunuosius biologus kelionėje lydėjo tris biologijos mokytojos: Regina Komar iš Nemenčinės Konstantino Parčevskio gimnazijos, Beata Petkevič iš Simono Konarskio vidurinės mokyklos ir Alina Burinskaja iš Pagirių gimnazijos.

                Mokslinė veikla trūko savaitę. Jos metu mokiniai gilino savo žinias įvairiose biologijos srityse: botanikoje, zoologijoje, anatomijoje, genetikoje, ekologijoje.

                Užsiėmimai prasidėjo inauguracine paskaita apie Antarktikos biologinę įvairovę. Nepritrūko ir praktinės veiklos: įvairių mikroskopų dėka, mokiniai pagilino žinias apie mikropasaulio, parazitų, stuburinių ir vandens bestuburių įvairovę, atliko elektroforezę, susipažino su genetinės ekspertizės metodais, kurie plačiai taikomi kriminalistikoje. Išmėgino elektros srovės laidumą pro įvairius žmogaus kūno organus, turėjo puikią galimybę užauginti augalines ląsteles ir audinius ,,in vitro" bei stebėti vandens transportą augaluose.

                Jaunieji biologai  su mokytojomis taip pat puikiai praleido laisvalaikį, aplankė Kortovo studentų miestelį, esantį ežerų apsuptyje, kartu su ekskursijos gidu susipažino su Olštyno, Olštynko, Gietžvaldo kultūros paveldais. Kadangi grupė mokinių apsigyveno polonijos namuose Ostrudoje, aplankė ir tą vietovę, kurioje puikiai leido laiką pramogaudami boulinge, maudydamiesi baseine.

                Projekto dalyviai gavo sertifikatus, kuriuos įteikė  Varmijos - Mazurijos universiteto dekanas. Į Lietuvą visi grįžo patenkinti su praturtintu žinių bagažu, puikiais įspūdžiais ir viltimi sugrįžti į Olštyną.

Beata Petkevič

Konkursas "Geriausia ekoidėja"

2013-11-19

Lapkričio 12 d. Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos būrelio „Ekologija ir ateitis“ mokiniai dalyvavo Žemynos gimnazijoje atrankiniame konkurse „Geriausia ekoidėja“, kuris yra projekto „Ekomokykla“ dalis. Susirinko atstovai iš visos Lietuvos Respublikos III-jam etapui, kuriame reikėjo išrinkti geriausia ekoidėją iš visos Lietuvos. Projekte dalyvavo 8 komandos, iš jų 2 Vilniaus rajono komandos: viena iš Paberžės Verdenės vidurinės mokyklos, o kita iš mūsų gimnazijos. Šiame konkurse mokiniai pristatė savo ekoidėją.

Mūsų tikslas buvo padėti suvokti, jog antrinių žaliavų rūšiavimas, antrinis jų panaudojimas padeda saugoti gamtos išteklius, palaikyti švarią ir sveiką aplinką. Mūsų gimnazijos projekto dalyviai pagamino iš plastikinių butelių šluotas ir paukščių lesyklas.

Mūsų idėja buvo gera, bet ne pati geriausia. Geriausią idėją turėjo Vilniaus Antakalnio vidurinė mokykla ir pateko i kitą projekto „Ekomokykla“ etapą. Projekto finalas vyks lapkričio 29 d.

Mes nepatekome į finalą, bet esame patenkinti, kad turėjome galimybę dalyvauti šiame projekte , sužinojome daug naujų mums dalykų.

 

Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos

Vyresnioji biologijos mokytoja

Marija Gerasimovič

Konkursas "Sveiki sveikuoliai"

2013-11-19

Lapkričio 14 dieną, Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos mokiniai: Albert Najmovič, Elžbieta Salmanovič, Darek Trejgis, Marek ir Miroslava Spiridovič, Norbert Lapševičius, dalyvavo rajoniniame konkurse ,,Sveiki sveikuoliai'', kuriame užėmė garbingą 1 vietą. Konkurso organizatoriai yra Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (toliau – LMNŠC), Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (toliau – SMLPC), savivaldybės.Tam, kad laimėtų, mokiniai turėjo atlikti įvairias užduotis: atsakyti į klausimus, bėgti estafetę, pristatyti komandą. Mūsų pristatymo pasirodymas buvo labai originalus, merginos padainavo savo kūrybos dainą, o vaikinai, atstovaujantys pradedančiai populiarėti Lietuvoje sporto šakai ,,Street workaut'', parodė puikų sportinį numerį. Visi buvo sužavėti. Aš, vyresnioji biologijos mokytoja, Marija Gerasimovič ir sveikatos priežiuros specialistė Teresa Janovič paruošėme komandą ir kartu dalyvavome konkurse. Dėkojame visiems dalyviams.

Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos

Vyresnioji biologijos mokytoja

Marija Gerasimovič

Ekologiniai užsiėmimai Lenkijoje

 2013-10-23

Šią vasarą ( liepos 21-30) 20 mokinių iš Vilniaus r. Rudaminos F. Ruščico gimnazijos ir Vilniaus r. Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos vidurinės mokyklos ilsėjosi Lenkijoje, ekologiniame centre „Funka“, kuris yra netoli Chojnice miesto. Mokinius lydėjo lietuvių kalbos mokytoja Irena Pročuchanova ir biologijos mokytoja Kristina Voitechovič.

Stovyklos metu buvo vykdomos įvairios veiklos. Mokiniai dalyvavo įvairiose  įdomiose ekologiniuose užsiėmimuose: ekologinis daržas, aplinkosauga, dirvos tyrinėjimas, šikšnosparniai ir jų saugojimas, limnologija, meteorologija.

Jaunimas plaukiojo laivu, baidarėmis po Chažukovo ežerą,  išbandė savo kūrybinius gebėjimus įvairiose srityse (vėlimas, lipdymas iš molio, origami, makrame, piešimas ant stiklo). Mokiniai važinėjosi dviračiais žinomuose Tucholskių ąžuolynuose. Kiekvienas svečias iš Lietuvos gavo dovanų puodelį su Kašubų regiono motyvais, albumą apie regioną ir daugybę malonių smulkmenų, kurios primins nepamirštamas akimirkas stovykloje.

Gamtos mokslų savaitė Ferdinando Ruščico gimnazijoje

2013-10-23

Gimnazijos mokytojai kartu su mokiniais kasmet organizuoja gamtos mokslų savaitę, kurios tikslas – paraginti gimnazijos bendruomenę konkrečiais darbais prisidėti prie aplinkos saugojimo ir puoselėjimo.
Šiemet tam skirti renginiai vyko gegužės mėnesį. Šia proga gimnazijos bendruomenę džiugino suorganizuotos nuotraukų, piešinių, ląstelių modelių, informacinių šaltinių, mokinių darbelių, pagamintų iš antrinių žaliavų, parodos. Savaitės metu vyko netradicinės pamokos. Šių pamokų metu mokiniai dalyvavo ekskursijose, inscenizacijose, įdomiuose laboratoriniuose užsiėmimuose (chemija, biologija), integruotose pamokose (chemija, informacinės technologijos, biologija, technologijos), sveikos mitybos paskaitoje bei sveiko maisto degustacijoje.
Gamtos mokslų metodinės grupės mokytojai dalinosi gerąja patirtimi. Mokytojai K. Voitechovič, R. Boris ir A. Janč vedė biologijos, chemijos ir fizikos atviras pamokas IGA, IIGA, 7a, IGb klasėse. Šiose pamokose mokytojai parodė kaip puikiai informacinės technologijos integruojamos gamtos mokslų pamokose. Chemijos mokytoja metodininkė R. Boris surengė šventę „Jaunųjų chemikų įšventinimas“, kurios metu buvo demonstruojami chemijos bandymai ir jų rezultatai.
Gimnazijos aktų salėje svečiams ir mokytojams buvo demonstruojamos trumpos inscenizacijos apie ekologiją, kurias padėjo paruošti gamtos mokytoja K. Voisiat.

Mokiniai atlikto trumpalaikį projektą „Amarilio žiedo morfologinė ir anatominė sandara“. Atliko tiriamąjį darbą, tyrė amarilio žiedadulkių sandarą per mikroskopą. Tyrimus atlikti padėjo biologijos mokytoja metodininkė K. Voitechovič. Pertraukų metu biologijos kabinete buvo rodomi DISCOVERI filmai apie gamtos mokslų įdomybes ir aktualijas. A. Janč, fizikos vyresnioji mokytoja, suorganizavo pažintinę ekskursiją IGa klasės mokiniams prie Rudaminos transformatorinės.

Mokinių veikla džiaugėsi mūsų gimnazijos mokytojai, tėvai, darbuotojai. Labai smagu, kad mūsų mokiniai buvo aktyvūs ir paruošė daug įdomių darbų.

 

Gamtos mokslų metodinės grupės pirmininkė K. Voitechovič

Projektas „Maitinkis sveikai“ Buivydžių vidurinėje mokykloje

 

Vasario mėnesį Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo konkursą „Sveikai gyvenkime kasdien“, skirtą akcijai „Vasaris – sveikatingumo mėnuo“.

Mūsų mokykla aktyviai dalyvavo šiame konkurse. Buvo organizuota keletas įdomių renginių, skirtų sveiko gyvenimo būdo propagavimui- viktorinos bei žiemos žaidimai pradinukams, sporto varžybos 6-12 klasių mokiniams. Tačiau daugiausia įspūdžių paliko projekto „Maitinkis sveikai“ pristatymas, kuris įvyko kovo 7 dieną mokyklos valgykloje (šiek tiek pavėluotai dėl gripo epidemijos). Tai buvo integruotas projektas, kurį rengė trijų dalykų: biologijos, technologijų ir informacinių technologijų mokytojai kartu su 5-10 klasių mokiniais.

Projekto tikslas – ugdyti praktiškus, ilgalaikius sveikos mitybos įpročius, padedančius išsaugoti sveikatą ir gražų kūną. Realizuojant projekto uždavinius 8 klasės mokiniai kartu su biologijos mokytoja Tatjana Mincevič bei IKT mokytoja Zenobija Mikelevič paruošė multimedinį pristatymą:

  • ·         Pagrindiniai sveikos mitybos principai (Kokius produktus, kokiais kiekiais ir kaip reikia valgyti?);
  • ·         Vanduo (vandens svarba organizmui. Kokius gėrimus gerti yra sveika?);
  • ·         Kas tai yra „Fast food“? (Apie maistą, kurio reikia vengti);
  • ·         Vitaminai (Vitaminų svarba organizmui).

Siekdami įpratinti draugus valgyti daržovių ir vaisių salotas, taip turtingas vitaminų, 6 klasės mokiniai vadovaujant technologijų mokytojai Teresai Janovič paruošė vertingų patiekalų degustaciją. Tai buvo bene įspūdingiausias projekto pristatymo momentas. Mokiniai ir mokytojai susibūrę mokyklos valgykloje prie serviruotų stalų, o šeštokai pasipuošę padavėjų uniformomis vaišino įvairių rūšių salotomis. Po to vyko arbatų: žalios, raudonos, baltos ir geltonos degustacija, kurios metu šeštos klasės mergaitės pasakojo apie arbatų vertingas savybes bei teigiamą poveikį sveikatai.

10 klasės mokiniai kartu su IKT mokytoja Zenobija Mikelevič sudarė kryžiažodžius, kuriuos spręsdami renginio dalyviai apibendrino bei pasikartojo gautas žinias apie sveiką mitybą.

Prie projekto realizavimo prisidėjo ir 5, 7 bei 9 klasių mokiniai. Vadovaujant dailės ir technologijų mokytojai Teresai Janovič organizavo teminių piešinių parodą. 6 klasės mokiniai kartu su anglų kalbos mokytoja Veronika Grakalskiene paruošė koliažą ir plakatus apie sveikos mitybos principus (anglų kalba).

Sekančią dieną dalijomės įspūdžiais. Visi kartu draugiškai nutarėme, kad buvo įdomu, linksma ir skanu! Taigi visi kartu mes galime nuveikti daug gerų ir naudingų darbų.

 

Parengė biologijos mokytoja metodininkė

Tatjana Mincevič

2013-03-14

46-osios biologijos olimpiados II turo įspūdžiai

2013 m. sausio 18 d. Vilniaus r. Marijampolio vidurinėje mokykloje įvyko 46-asis biologijos olimpiados II (rajoninis) etapas.

Į olimpiadą atvyko 56 mokiniai iš 9 gimnazijų, 15 vidurinių ir 6 pagrindinių mokyklų. Mokinius atlydėjo 30 mokytojų.

Mokytojai ir mokiniai turėjo galimybę apžiūrėti mokykloje turimų mokymo priemonių biologijos pamokoms parodą. Priemones pristatė ir apie jų pritaikymą papasakojo Tatjana Paškel, chemijos vyresnioji mokytoja ir Jūratė Taučiuvienė, biologijos vyresnioji mokytoja.

Kol mokiniai sprendė olimpiados užduotis su mokytojais bendravo Vilniaus r. švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Sofija Ryžova. Mokyklos direktorė Jūratė Šidlauskienė supažindino mokytojus su mokykloje vykdoma veikla, pasidalino gerąja patirtimi. Jūratė Taučiuvienė, mokyklos biologijos vyresnioji mokytoja pristatė 2013 m. VBE vertinimo naujoves, programos „Thinglink“ pritaikymo galimybes. Matematikos vyresnioji mokytoja Laura Šlenderytė papasakojo apie „Optivote“ sistemos panaudojimą biologijos pamokose apklausai, testavimui, pasiruošimui egzaminams. Mokytojai patys praktiškai jau yra išbande šią sistemą.

 

          

Tatjana Paškel,

Vilniaus r. Marijampolio vidurinės mokyklos

direktoriaus pavaduotoja ugdymui

2013-01-23

Akimirkos iš Vilniaus r. mokyklų biologijos ir chemijos mokytojų ekskursijos-seminaro Kėdainiuose.

Tarptautinės AIDS dienos minėjimas Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje

 

Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena. Pasaulyje ši diena minima nuo 1988 metų, kuomet viso pasaulio Sveikatos ministrų suvažiavime nuspręsta keistis informacija susijusia su šia liga. Praeina 30 metų, nuo kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, tačiau dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti. Dažniausiai pirmą žingsnį ligos kelio link padaro pats žmogus. Svarbi apsisaugojimo priemonė – žinios ir atsakomybė.  

  

Minint Tarptautinę AIDS dieną, lapkričio 29-30 dienomis mūsų gimnazijoje biologijos pamokų metu vyko pokalbiai-diskusijos su I-IV gimnazijos klasių mokiniais bei buvo surengtas „Proto mūšis“, kurį specialiai mokykloms parengė Zigmas Nagys iš ULAC Švietimo ir  komunikacijos skyriaus bei partneriai. Esame labai dėkingi Zigmui Nagiui ir jo kolegoms už puikios priemonės parengimą, kuri sulaukė teigiamų atsiliepimų iš mokinių lūpų.

 

Mokiniai užsiėmimų metu aktyviai diskutavo apie AIDS sergančiųjų likimus, gyvenimo ypatumus bei apie apsisaugojimą nuo ŽIV ir AIDS. Pamokose dalyvavo mokyklos psichologė Kristina Leščinskiatė, Anna Ulevič, vyresn. socialinė pedagogė Inga Kočiūnaitė.

 

Lapkričio 30 dieną pakvietėme mokinius vakaronei su filmo peržiūra apie gyvenime priimamų pasirinkimų svarbą. Nuo 2010 metų tapusi mūsų gimnazijos tradicija šiais metais mokinius pasitiko su prevenciniu filmu „Tavo pasirinkimas“, kuris mokinių manymu buvo pamokantys. Prieš filmą dar kartą buvo priminta informacija apie ŽIV ir AIDS, o po filmo mokiniai dalinosi savo įspūdžiais, išvadomis, mintimis. Nuoširdžiai dėkojame mokiniams už aktyvų dalyvavimą diskusijojse, užsiėmimuose bei filmo peržiūroje. Taip pat tariame ačiū tiems, kurie tą minėjimą palaikė, iniciajavo ir organizavo: mokyklos psichologėms Kristinai Leščinskaitei ir Annai Ulevič, vyresn. socialinei pedagogei Ingai Kočiūnaitei bei biologijos mokytojai metodininkei Alai Belevič, vyresn. biologijos mokytojoms Marijai Krasovskai ir Anai Pavilovič-Jančis.

 

Parengė Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko

gimnazijos psichologė

Anna Ulevič

 

2012-12-03